Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Prøvedyk
Hvis du altid har haft lyst at lære at dykke, men først vil snuse til dykkerkunsten uden at skulle gennem den certifikatgivende uddannelse.
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 2999 kr.
Alm. pris 3447 kr
|
|
Pluspris 125 kr.
Alm. pris 150 kr
|
|
Pluspris 255 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 549 kr
|





Danmark kommer på udebane i EM-finalen
kolbøtte. Efter en skidt første halvleg begyndte Darko Stanic at redde i anden halvleg, og så vendte Serbien kampen mod Kroatien. - Foto: MARKO DROBNJAKOVIC/AP
Serbien vandt en højspændt semifinale over Kroatien, der gik helt i stå.
EM 2012 (M)
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Danmark får en chance for at revanchere et af EM-turneringens to nederlag, eftersom modstanderen i søndagens EM-finale bliver værtsnationen Serbien.
I en larmende kulisse med 20.000 tilskuere, der skabte en fortættet stemning i Beogradska Arena, vandt Serbien 26-22 over Kroatien
Kroatien var på finalekurs
Danmark spillede sig inden det larmende Balkanbrag i finalen ved at vinde 25-24 over Spanien.
LÆS ARTIKELDanmark er i EM-finalen efter gyser
Kraoatien lignede et vinderhold i en første halvleg, hvor der første gang var mere end et måls forskel på de to hold, da Kroatien med tre mål i træk bragte sig foran 11-9, men Marko Vujin fik med halvlegens sidste scoring reduceret til 14-13.
Målmanden kom i gang
Efter pausen begyndte Darko Stanic pludselig at levere de redninger, der var fraværende i første halvleg, og så scorede Serbien ydermere de første tre mål og kom for første gang foran med to mål ved 16-14.
Det gav fornyede kræfter til det ellers slidte hjemmehold, der anført af Vujin og Momir Ilic fik etableret et forspring på fem mål ved 25-20.
Taget var ved at lette i hallen, da Vujin efter to kroatiske mål i træk fik scoret til 26-22 med to minutter igen og for alvor knækkede kroaternes chance for et sidste-øjebliks-comeback.
Serbien har vundet de vigtige kampe
Serbien vandt i den indledende runde 24-22 over Danmark, og har frem til finalen kun mistet point i to ubetydelige kampe.
LÆS ARTIKELDanmark taber til Serbien
Slovakiet var allerede ude af EM, da det blev 21-21 i den sidste gruppekamp, og Serbien var sikker på førstepladsen i mellemrunden, da Makedonien vandt den sidste kamp med 22-19.
Serbien har aldrig tidligere været i en EM-finale, mens det er anden gang, Danmark skal spille om titlen, som i 2008 blev sikret med finalesejr over Kroatien.
Se også
PET og Bødskov vil drive klapjagt på danske krigere i Syrien
PET kender til mindst 65, som har kæmpet i Syrien. Regeringen vil forhindre dem i at rejse og straffe de hjemvendte.
Uventet aftale: Fagbevægelsen og regeringen er enige om milliardplan
Nye regler kan gøre alle tatoveringsfarver ulovlige
Kommentatorer: Corydon og Thornings fødseldagshilsen til Nyrup er sjov og stilfuld
Landets kommentatorkorps er uenig med dem, der kalder fødselsdagsvideo pinlig.
Enhedslisten udfordrer partierne i København: Hvem betaler jeres valgkamp?
Højrefløjen i København er imponeret over Enhedslistens budget for kommunalvalget.
Er Obama helt alene i verden?
Verdensbanken advarer: Klimaforandringer rammer snart verdens fattigste
Tørke, oversvømmelser og storme vil i løbet af 20 år ramme u-landene hårdt.
Ny dokufilm udstiller Wikileaks-stifters hemmeligheder
Regeringen vil sende officerer til FN-styrken i Mali
Seneste nyt
Mest læste i dag
Kultur Seneste nyt
Sport Seneste nyt
IBYEN Seneste nyt
Tjek Seneste nyt
Seneste VM Håndbold
Seneste Sport
Seneste TV Sport
12. jun. KL. 12.34 TV Sportsredaktør: Farvel og tak til Morten Olsen
11. jun. KL. 13.28 TV Sportsredaktør: Helt ærligt, vi skal vinde over Armenien i aften
2. jun. KL. 13.25 TV Basejump i minus 18 grader: Vovehals springer ud fra Mount Everest
26. maj. KL. 21.21 TV Her går tyske fodboldbøller amok i London
21. maj. KL. 10.37 TV Brøndbyfans i ekstase: »Aldrig, aldrig gi'r vi op!«