Annonce
EM i håndbold 28. jan. 2012 KL. 08.04 opdateret 28. jan. 2012 KL. 11.05

Hooligan angriber EM-spiller med kasteskyts

Den serbiske EM-spiller Zarko Sesum risikerer at miste øjet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Semifinalen mellem Kroatien og Serbien ved håndbold-EM i Serbien fik et alvorligt efterspil sent fredag aften.

Den serbiske håndboldspiller Zarko Sesum blev efter kampen ramt af en dartpil i øjet, som en tilskuer kastede fra tribunen i Beogradska Arena, fortæller den kroatiske official, Zlatko Skrinjar.

Dartpilen skulle være sendt af sted mod den kroatiske stjerne Ivano Balic, men ramte i stedet Zarko Sesum, som nu risikerer at miste øjet.

»Der var en, som kastede en dartpil fra tilskuerpladserne. Pilen var rettet mod Ivano Balic, men ramte Zarko Sesum. Han er nu på hospitalet. Vi frygter, at han mister øjet«, siger Zlatko Skrinjar.

Tilskuerne sang hadesange mod hinanden
Dermed må holdet efter alt at dømme undvære spilleren, når Serbien tørner sammen med Danmark i finalen på søndag.

Serbien vandt 26-22 over Kroatien i en kamp, som fik bølgerne til at gå højt på lægterne. Tilskuerne sang hadesange mod hinanden, og efter kampen var slut, var der flere serbere, der råbte højlydt efter en gruppe kroater.

»Atmosfæren og smædesangene var modbydelige. Tilskuerne talte om mord og sådan noget. Det er sørgeligt, men desværre forventet«, siger Zlatko Skrinjar.

LÆS OGSÅ Danmark kommer på udebane i EM-finalen

Zarko Sesum spillede kun knap fem minutter af semifinalen mod Kroatien, hvor det blev til to skud mod mål, men ingen scoringer.

Under hele EM har Zarko Sesum haft en betydelig rolle for Serbien. Bagspilleren har spillet over to en halv time i de foreløbige syv kampe og stod til at få en rolle i EM-finalen mod Danmark.

Zarko Sesum har lavet 10 mål på i alt 24 skud i syv EM-kampe, men han har været overskygget af større serbiske profiler som Marko Vujin og Momir Ilic.

Danskerne vandt tidligere fredag aften sin semifinale over Spanien i en kamp, hvor stemningen blandt tilskuerne var anderledes afdæmpet.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Efter denne artikel blev publiceret, er der opstået tvivl om, hvad den serbiske spiller blev ramt af. Ritzau er siden kommet med en artikel med det tyske nyhedsbureau DPA som kilde, som hævder, at den serbiske spiller blev ramt i øjet af en flaske. Den serbiske træner, Veselin Vukovic, siger ifølge DPA: »Vi kan kun håbe på, at han bliver klar til at kunne træne med inden finalen«

ritzau

Annonce

FILM – Danmarks eneste filmsektion

Læs Politiken hver TORSDAG BESTIL I DAG

Annoncer
Krigen mod Taleban
23. feb. KL. 10.33

Afghanere angriber norsk base med stenkast

Norske soldater holder vrede afghanere stangen med tåregas og varselsskud.

Politik
23. feb. KL. 11.11

Regeringen tilbageruller sænket kriminel lavalder

Den kriminelle lavalder er igen 15 år. »Forkert signal«, siger V-ordfører.

Debat
23. feb. KL. 08.48
Akademiker. »Jeg er en ung kvindelig studerende på universitetet, som søger job og prøver at gå uden om Netto«, skriver Fatima Hachem. - Foto: MARTIN SLOTTEMO LYNGSTAD (arkiv)

Jeg tager ikke imod et job i Netto

Jeg er en ung kvindelig studerende, som prøver at gå uden om Netto.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Vidunderbarn. Som producer og livemusiker har britiske James Blake fortryllet musikverdenen med kombinationen af dubstep og følsom singer-songwriting. Men fredag aften er det dj-pulten på Culture Box han besøger. - Foto: PR-foto
22. feb. KL. 20.03

Klublisten: Her er 7 gode fester i weekenden

ibyen anbefaler

restaurant & cafe