Annonce
EM i håndbold 30. jan. 2012 KL. 15.43

10.000 fejrer EM-helte på Rådhuspladsen

Menneskehav tiljubler håndboldherrerne på Rådhuspladsen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Selv om det er koldt, har danskerne brandvarme følelser for håndboldherrerne.

De nyslåede Europa-mestre er ankommet til Københavns Rådhus, og 10.000 mennesker er forsamlet på Rådhuspladsen for at hylde dem, vurderer indsatsleder Henrik Brix fra Københavns Politi.

Og spillerne er tydeligvis begejstrede for den stormende modtagelse.

Iklædt røde trøjer og deres skinnende guldmedaljer hængende om halsen tager de opstilling på det lille repos, der er foran hovedindgangen til Rådhuset og løfter stolt EM-trofæet i luften igen og igen, mens menneskehavet tiljubler dem.

Jubel i en krisetid
En af de mange fans er Henrik Bech Jørgensen, der hænger i en lygtepæl for at få den bedste udsigt til EM-heltene.

For ham at se er den folkelige begejstring helt naturlig - ikke mindst når hverdagen er præget af snak om økonomisk krise.

»Der er så mange nyheder om, at det går dårligt for tiden. Så tror jeg, at man har brug for at glæde sig over noget, selv om det ikke er så vigtigt, når det kommer til stykket«, siger han.

LÆS OGSÅHåndboldfans hylder EM-helte med flag og klappegrej

En anden af de tusinde fremmødte er Jacob Lund, der egentlig var på vej hjem fra arbejde, da han spontant fik lyst til at fejre spillerne og steg af cyklen på Rådhuspladsen.

»Jeg sad og så kampen i går, og synes, at nu hvor jeg alligevel kørte forbi, så kunne det være sjovt at se dem ankomme til rådhuset«, siger han.

Trafikken bremset
Trængslen på omkring Rådhuspladsen er så stor, at bilisterne på H.C. Andersens Boulevard ofte må holde tilbage for de mange fodgængere, selv om lyskurverne lyser grønt for bilerne.

De fleste cyklister har for længst opgivet herredømmet over cykelstien langs Rådhuspladsen og trækker den tohjulede forbi den udendørs nationalfest.

FOTODanske guld-drenge hyldes

Kort før spillernes entré ankom kronprins Frederik i et ternet jakkesæt til en hyldest så stor, at man skulle tro, at han også havde bidraget til det fornemme danske comeback i Serbien, hvor landsholdet efter en elendig start gik hele vejen til finalen og vandt.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

Fest.  Dette syn ventede de danske håndboldherrer. Foto: Henning Hjorth/Polfoto.

Annonce
Det arabiske oprør
28. maj. KL. 17.27
Mægler. FN's tidligere generalsekretær Kofi Annan ankom i dag til Damaskus med en svær opgave foran sig. - Foto: BASSEM TELLAWI/AP

Chokeret Kofi Annan forsøger på ny at mægle i Syrien

Fredsmægleren Kofi Annan sender appel til »alle, der har våben« efter massakre i Syrien.

Internationalt
28. maj. KL. 16.44
Organ-handel. Et stadigt stigende behov for organer nærer det sorte marked, vurderer Verdenssundhedsorganisationen, WHO. Blandt de lande, hvor handlen trives er Pakistan, som på billedet, og Indien. - Foto: KHALID TANVEER/AP

Nyrer sælges hver time på det sorte marked

Ulovlig handel med organer er begyndt at boome igen, viser ny rapport

Fodbold
28. maj. KL. 16.55
FORFULGT. Det var en tydelig berørt Adem Ljajic, der blev overfaldt af sin træner under en Serie A-kamp. - Foto: FABRIZIO GIOVANNOZZI (arkiv)/AP

Serber smidt ud for ikke at synge med på nationalmelodien

Fodboldtilværelsen har været hård ved Adem Ljajic i den seneste måned.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Jarlen. Han er den næste i rækken af kendte, der udstiller sine malerier. Lige så slemt som fodmalere, der plager folk om at købe deres værker, mener Djævlens Advokat. - Foto: JACOB EHRBAHN (arkiv)
27. maj. KL. 17.41

Djævlens Advokat: Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn

ibyen anbefaler

restaurant & cafe