Annonce
NFL 4. feb. 2012 KL. 10.27

Madonna gør Super Bowl til to kampe

Popstjernen Madonnas pauseshow forvandler årets Super Bowl til to kampe, mener Patriots-træner Bill Belichick.

Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Årets NFL-finale mellem New England Patriots og New York Giants natten til mandag bliver en speciel en af slagsen takket være popstjernen Madonnas pauseshow, mener Patriots-træner Bill Belichick.

Forud for den 46. udgave af Super Bowl på Lucas Oil Stadium i Indianapolis siger den legendariske træner, at Madonnas 30 minutter lange show i pausen deler finalen op i to kampe. Normalt har spillerne kun 12 minutters pause.

»I løbet af denne uge har jeg forsøgt at simulere de 30 minutters pause i vores træning. Det ville spillerne kunne drage fordel af i år, for det er noget helt andet«.

»Du spiller en kamp, så stopper du, og så spiller du en helt ny kamp«, siger Belichick ifølge AFP.

»Med de 30 minutters pause bliver det vigtigere end før at få en god start på anden halvleg«, mener Belichick, der vil føre Patriots frem til klubbens fjerde Super Bowl-sejr i de seneste 11 sæsoner.

LÆS OGSÅDrama sender Giants i Super Bowl i overtiden

Giants-træner Tom Coughlin vil uanset pausens længde bare forsøge at være forberedt på det hele.

»Amerikansk fodbold er et spil, hvor du skal være forberedt på ting, som ikke sker så tit, men du skal bare være forberedt på, at det kan ske«, siger Coughlin.

Bookmakerne har Patriots anført af stjerne-quarterback Tom Brady som favorit, men det psykiske overtag har Giants faktisk.

For fire år siden vandt Giants Super Bowl som underdog over netop Patriots, og da holdene tørnede sammen i grundspillet i november 2011, var det også med Giants som vinder.

Siden det nederlag har Patriots vundet 10 kampe i træk, mens Giants' vej til Super Bowl har været noget mere besværlig.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

ritzau

Annonce
Politik
28. maj. KL. 18.11
Forhandlinger. Venstres Lars Løkke Rasmussen har plæderet for skattelettelser, men han vil næppe gøre livet alt for let for regeringen. - Foto: Jacob Ehrbahn (arkiv)

Regeringen gør klar til svær skattekamp

Der skal ske store ændringer, før regeringens skatteudspil kan lande, vurderer kommentatorer.

Priser. Mads Mikkkelsen var ikke den eneste dansker, der fik en pris i Cannes i går. Filmfotograf Charlotte Bruus Christensen fik en teknisk 'Vulcain'-pris for sit arbejde med 'Jagten'. - Foto: LARS JUST

Prisbelønnet fotograf »er helt rundt på gulvet« - teknisk set

Charlotte Bruus Christensen er stolt og overrasket over fin hæder i Cannes.

Internationalt
28. maj. KL. 17.03

Bonderøvens overmænd bor i Hobbit-byen

De bruger nærmest kun det, de kan finde i naturen til at bygge deres fine små huse. Velkommen på landet.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Jarlen. Han er den næste i rækken af kendte, der udstiller sine malerier. Lige så slemt som fodmalere, der plager folk om at købe deres værker, mener Djævlens Advokat. - Foto: JACOB EHRBAHN (arkiv)
27. maj. KL. 17.41

Djævlens Advokat: Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn

ibyen anbefaler

restaurant & cafe