Annonce
Annonce
Annonce
Sport 10. aug. 2008 KL. 10.02

Stærke Wozniacki trynede tuneser

Caroline Wozniacki er klar til anden runde i Beijing efter stor sejr over den 31-årige tuneser Selima Sfar.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Da hun endelig kom på banen – efter tre en halv times regnvejrspause – tog det blot en time og 12 minutter for dansk tennis’ bedste spiller at nå anden runde i den olympiske tennisturnering i Beijing.

Wozniacki lagde aggressivt fra start og brød tuneseren Selima Sfars første serveparti rent.

Derefter holdt hun sin egen serv problemfrit, men så mistede hun koncentrationen. Sfar kom på 1-3, 2-3 og 3-3, inden Wozniacki kunne lægge selvbebrejdelserne fra sig og fokusere på at finde sit spil frem igen.

Frem til nettet
Wozniacki, der vandt sin første seniorturnering i ugen inden afrejsen til Beijing, fik bedre længde på slagene, og turde gå frem til nettet.

Det gav bonus i form af endnu et brud mod den rutinerede modstander, der spillede flot tennis, men ikke kunne matche Wozniackis fysik og tunge flade slag.

Samtidig tog Sfar sig til den ene knæhase, og da Wozniacki havde vundet første sæt 6-4 efter 34 minutters effektiv spil, måtte tuneseren have behandling i pausen.

Svær modstander i vente
Andet sæt tog heller ikke mere end en god halv time.

Sfar holdt sin serv i tredje parti, men resten af partierne trak Caroline Wozniacki hjem på stædigt spil, om end det langt fra fungerede, som hun havde ønsket.

I næste runde venter vinderen af kampen mellem japaneren Ai Sugiyama og slovakken Daniela Hantuchova, hhv. nummer 12 og 32 på verdensranglisten.