Annonce
Annonce
Annonce
OL 2012 11. maj. 2012 KL. 12.43

Nadim åbner sin OL-kamp mod finsk bokser

Diana Nadim forsøge at bokse sig til OL, når hun stiller op til VM i Kina.

Bokseren Diana Nadim skal i de kommende dage forsøge at kvalificere sig til sommerens OL i London.

Det sker ved VM i kinesiske Qinhuangdao, hvor den 24-årige dansker lørdag åbner mod finske Mira Potkonen.

Træner Gunnar Berg fortæller, at Nadim har gode chancer for at bokse sig ind i OL-turneringen, men det bliver svært.

Læs ogsåDiana vil være Danmarks første kvindelige OL-bokser

»De er 60 boksere i hendes vægtklasse, og der skal 10 med til OL«.

Potentialet er på plads
»Hun har potentialet til at gøre det. Men det er dansen på en knivsæg. Det kan falde godt og dårligt ud, og der skal noget held til - hvis jeg sagde andet, ville jeg lyve«, siger Gunnar Berg.

Diana Nadim, der er søster til landsholdsspilleren i fodbold Nadia Nadim, stiller op i 60 kiloklassen.

Danmark er også repræsenteret i klassen for boksere op til 57 kilo. Her møder Sarah Mahfoud senere i dag Melissa Guillemette fra Canada.

Læs ogsåDansk boksehåb banker sig til ny titel

OL i London foregår fra 27. juli til 12. august. Hos herrerne har Dennis Ceylan allerede sikret sig en plads ved legene i bantamvægt.

Bliv ven med Politiken

ritzau