Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
KMD 4:18:4 Aarhus
Danmarks nye store landsdækkende motionsarrangement hvis du gerne vil prøve kræfter med de tre discipliner svømning, cykling og løb.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 375 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 120 kr
|
|
Pluspris 279 kr.
Alm. pris 399 kr
|
|
Pluspris 510 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|





OL's pengemaskine vokser og vokser
Den internationale olympiske komité tjener store summer på de olympiske lege.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:OL er en pengemaskine, der genererer et stadig større økonomisk overskud. Og det gælder både sommer- og vinter-OL.
Den internationale olympiske komité (IOC) har indtjent mere end syv milliarder dollar (42,7 milliarder danske kroner) på at holde de olympiske lege i henholdsvis Vancouver i 2010 og London 2012.
Beregninger foretaget af nyhedsbureauet DPA viser, at der er en langt højere indtægt end ved OL i 2006 og 2008, der blev afholdt i Torino og Beijing.
Fire store indtægtskilder
Efter de olympiske lege på italiensk og kinesisk grund lød det økonomiske overskud nemlig på 5,45 milliarder dollar, hvilket svarer til lidt over 33 milliarder kroner.
Med andre ord er IOC's indtjening steget med over 1,5 milliard dollar (ni milliarder kroner).
LÆS ARTIKELDe olympiske idealer er en parentes for atleterne
De mange penge, der bliver tjent ind via det olympiske maskineri, stammer primært fra fire store indtægtskilder.
Det drejer sig om tv-dækning, internationale og nationale sponsorer, tv-rettigheder og billetsalg samt licensaftaler.
Modsat hvad man måske ville forvente, beholder IOC kun omkring 10 procent af indtægterne, hvilket dog stadig er omkring 700 millioner dollar (4,2 milliarder kroner).
London kan skovle rigtig mange penge ind
De penge fungerer som en buffer, der kan blive nyttig, for eksempel hvis OL skulle gå hen og blive aflyst.
Værtsbyen for OL scorer klart flest af IOC-pengene. I Londons tilfælde, kan storbyen skovle godt og vel en milliard dollar (seks millioner kroner) sammen som følge af olympiaden i 2012.
De 26 idrætsorganisationer, der er repræsenteret ved legene og de 205 IOC-medlemslande modtager hver omkring 350 millioner dollar (2,1 milliarder kroner) fra IOC.
Den nationale olympiske komité i USA står både bag den største aftale om tv-rettigheder til OL og er samtidig hjemsted for mange af OL's topsponsorer.
Derfor får den amerikanske olympiske komité omkring 400 millioner euro (tre milliarder kroner).
ritzau
Se også
Find din lokale OL-helt
Gå på opdagelse i Danmarkskortet
OL i billeder
Vælg sportsgren
OL for dummies
Jarlners OL
Vil alle de russiske brydere virkelig vinde medaljer for Moder Rusland? Hvorfor måtte Afghanistans første kvindelige bokser ikke bokse i London? Og kan man holde med de syriske atleter?
Politikens interntionale redaktør Michael Jarlner går bag om OL i klummen 'Mit OL'.
Læs mere
OL - 27. juli-12. august
Danmarks OL-hold:
Her er de 113 danske OL-deltagere