Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Nike løbetrøje til ham
Den optimale løbetrøje til ham der kan bruges alene eller som lag på lag til de kolde løbeture.
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 550 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 169 kr.
Alm. pris 200 kr
|
|
Pluspris 255 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
Pluspris 295 kr.
Alm. pris 349 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 549 kr
|





Kinesisk læge indrømmer statsstyret brug af doping
Guldjagt. Le Jingyi sætter af til en af sine fire guldmedaljer ved VM i Rom i 1994. Kina vakte opsigt ved at vinde 12 af de 16 guldmedaljer i svømning for kvinder. En måned senere sluttede festen: Kina vandt 23 guldmedaljer ved de asiatiske lege, men måtte aflevere 9 af dem, da 11 atleter blev testet positive for anabolske steroider. Arkivfoto: Vincent Amalvy/Reuters
Det kinesiske styre straffede eller kritiserede dem, der ikke accepterede dopingprogram.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Der blev brugt doping i lange baner, da kinesiske atleter i 1980’erne og 90’erne pludselig begyndte at vinde en masse medaljer og sætte stribevis af rekorder.
Det fortæller den pensionerede læge Xue Yinxian til den australske avis Sydney Morning Herald. Xue Yinxian var cheflæge for det kinesiske gymnastikhold i 1980'erne.
Atleterne var i de to årtier underlagt et statsstyret dopingprogram, hvor steroider og væksthormoner officielt var en del af den 'videnskabelige træning', fortæller Xue Yinxian.
Nej gav straf
Ifølge den australske avis er det første gang, nogen fra den kinesiske offentlighed har rejst sig imod den ellers så fastlagte kinesiske linje, som lyder, at de mange dopingsager i 1990’erne skyldtes overambitiøse atleter og trænere, som gav efter for dopingens fristelser på egen hånd og for egen regning.
»Det var omsiggribende i 1980’erne; man var nødt til at acceptere det«, siger den pensionerede læge til avisen ifølge nyhedsbureauet AFP.
Xue Yinxian fortæller, at en sportsembedsmand fra toppen af det kinesiske system præsenterede hende for programmet med systematisk brug af doping i 1978. De, der sagde nej, ville blive straffet eller kritiseret, siger hun.
I 1994 overraskede Kina ved at vinde 12 guldmedaljer ved VM i svømning, og senere samme år blev 11 atleter taget for doping ved de asiatiske mesterskaber. I 1996 tog det store land blot en enkelt guldmedalje ved OL i Atlanta.
Se også
Find din lokale OL-helt
Gå på opdagelse i Danmarkskortet
OL i billeder
Vælg sportsgren
OL for dummies
Jarlners OL
Vil alle de russiske brydere virkelig vinde medaljer for Moder Rusland? Hvorfor måtte Afghanistans første kvindelige bokser ikke bokse i London? Og kan man holde med de syriske atleter?
Politikens interntionale redaktør Michael Jarlner går bag om OL i klummen 'Mit OL'.
Læs mere
OL - 27. juli-12. august
Danmarks OL-hold:
Her er de 113 danske OL-deltagere