Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaerSatire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
Prøvedyk
Hvis du altid har haft lyst at lære at dykke, men først vil snuse til dykkerkunsten uden at skulle gennem den certifikatgivende uddannelse.
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 2999 kr.
Alm. pris 3447 kr
|
|
Pluspris 125 kr.
Alm. pris 150 kr
|
|
Pluspris 255 kr.
Alm. pris 300 kr
|
|
Pluspris 465 kr.
Alm. pris 549 kr
|





Skandaler ved OL kan næppe undgås
Bevågenheden er så stor, arrangementet er så enormt, og reglerne er så strikse, at der altid vil være kontroversielle sager ved et OL, mener de to danske OL-bosser.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:En schweizisk fodboldspiller smidt hjem for at kalde sydkoreanere »en flok retarderede mongoler« og i øvrigt true dem med tæsk. Otte asiatiske badmintonspillere ekskluderet for forsøg på at tabe med vilje. En australsk roer sendt på første fly mod Oceanien for at smadre to butikker i en alkoholrus.
I løbet af OL’s første halvanden uge har der været en hel del skandaler, farcer eller bare kontroversielle sager. Ud over de sædvanlige dopingepisoder har der vel været lidt mere end en fadæse om dagen i gennemsnit – af større eller mindre alvorlighed. Og den slags situationer er umulige at undgå, mener OL-chef Jesper Frigast Larsen og formanden for Danmarks Olympiske Komité, Niels Nygaard:
»Arrangementet er så stort, og der er så mange mennesker – atleter, ledere, frivillige – involveret, at det ville være mærkeligt, hvis ikke der opstod fejl eller kontroversielle sager«, siger Frigast Larsen.
Der har altid været skandaler
Et blik tilbage i historien afslører da også, at der ved de tidligere lege altid har været skandaler. For eksempel i 2008, da den cubanske taekwondokæmper Angel Valodia Matos fik livstidskarantæne for at sparke en dommer ned.
Læs også14 store OL-fadæser: Besynderlige afgørelser, dumme kommentarer – og druk
Eller da den svenske bryder Ara Abrahamian samme år blev diskvalificeret, fordi han i protest over en dom nægtede at modtage sin bronzemedalje – som han til gengæld fik frataget. Alligevel er risikoen for diverse kontroversielle sager blevet større med tiden, mener Danmarks OL-chef.
»Bare i forhold til OL 2000 i Sydney kan jeg mærke, at der er mange flere ting at være opmærksom nu. Både fordi arrangementet er vokset, men også fordi at der er kommet helt nye fænomener som Twitter og Facebook. De udgør et risikomoment, som ikke var der tidligere«, siger Jesper Frigast Larsen.
Andre standarder ved OL
Ved årets lege i London er to atleter netop sendt hjem for at skrive kommentarer på det sociale medie Twitter. En græsk trespringer og en schweizisk fodboldspiller publicerede frit tilgængelige internetbeskeder, der blev tolket som racistiske.
Om de også var blevet smidt hjem fra andre sportsmesterskaber, er tvivlsomt, men til OL hersker andre værdier og regler. Som noget helt unikt aflægger atleterne en ed, hvor de »forpligter sig til en sport i den sande ånd af fairplay og respekt«.
Læs ogsåDoping, svindel og slagsmål - OL-historien er fuld af skandaler
»Standarderne for etik og moral er højere ved et OL end så mange andre steder. Rammerne er anderledes. Det betyder også, at der er flere regler og værdier at forbryde sig imod. Det er en vigtig del af begivenheden«, siger Jesper Frigast Larsen.
Samtidig bemærker både han og Niels Nygaard, at den store opmærksomhed på legene gør det umuligt at skjule fejl, regelbrug eller dårlig moral. Hvis der opstår en kontroversiel sag, bliver den også beskrevet i medierne – hvad enten den forekommer i fægtning eller atletik.
Tabte med velje
»Der vil altid være svipsere ved så stort et arrangement. Men overordnet set synes jeg, at vi er sluppet rimelig nådigt – selv om det er ærgerligt, hver gang sådan noget sker. Bare der er det mindste, kommer det også frem, og den bevågenhed er rigtig fin. For den betyder, at det bliver debatteret. Det er historien om badminton et godt eksempel på«, siger Niels Nygaard.
Læs også Kinas cheftræner påtager sig skyld for badmintonfarce
Da de otte asiatiske spillere forsøgte at tabe kampe med vilje for at forbedre deres chancer videre i stævnet, var det langtfra første gang, at ketsjersporten havde oplevet den type snyd. Men det havde ikke før fået nogen konsekvenser. Derfor var de danske badmintonfolk overraskede over, at spillerne blev ekskluderet.
»Det var skelsættende. Men det er jo direkte organiseret svindel, derfor er det også så vigtigt, at der endelig blev gjort noget. Forhåbentlig sætter det sine spor fremadrettet«, siger doublespilleren Christinna Pedersen.
Se også
Find din lokale OL-helt
Gå på opdagelse i Danmarkskortet
OL i billeder
Vælg sportsgren
OL for dummies
Jarlners OL
Vil alle de russiske brydere virkelig vinde medaljer for Moder Rusland? Hvorfor måtte Afghanistans første kvindelige bokser ikke bokse i London? Og kan man holde med de syriske atleter?
Politikens interntionale redaktør Michael Jarlner går bag om OL i klummen 'Mit OL'.
Læs mere
OL - 27. juli-12. august
Danmarks OL-hold:
Her er de 113 danske OL-deltagere