Annonce
Annonce
Annonce
OL 2012 13. aug. 2012 KL. 03.00

Dansk idræt scorer millioner på OL-succes

Bedste OL i 64 år styrker idrættens brand og vil give markant øget omsætning.

Mens de 16 danske medaljevindere ved OL i London må nøjes med en belønning på mellem 35.000 og 100.000 kroner for at bidrage til Danmarks største olympiske bedrift siden 1948, ser organisationerne bag dem frem til øgede indtægter i millionklassen.

Både Danmarks Idræts-Forbund (DIF) og Team Danmark melder allerede nu om en øget interesse for at støtte elitesporten i Danmark frem mod de næste olympiske sommerlege i Rio de Janeiro om fire år.

»Jeg forventer, at vi samlet set vil kunne hente et tocifret millionbeløb mere ind til dansk idræt end de penge, vi allerede opererer med«, siger formand for DIF Niels Nygaard.

Han oplyser, at DIF’s og Team Danmarks fælles markedsføringsselskab, Sport One, har haft mere end 700 nuværende og potentielle sponsorer og donatorer på besøg i London – flere af de virksomheder er man allerede nu i forhandlinger med.

LÆS OGSÅDanmark er for første gang skandinavisk OL-topscorer

Også Team Danmarks direktør, Michael Andersen, beskriver situationen for dansk idræt som »historisk gunstig«.

»Hvis vi ikke han skaffe markant øgede indtægter frem mod OL i 2016, har vi da forspildt en unik mulighed«, siger direktøren, der i 2012 har et budget på cirka 140 millioner kroner. Han har bl.a. fået en henvendelse fra Dansk Supermarked, som i både 2009 og 2012 donerede 10 millioner kroner til Team Danmark.

»De har sagt til mig, at de gerne vil udbygge vores samarbejde i fremtiden. Jeg vil sige det sådan, at jeg tolker det ganske positivt, at det er dem, der kom til mig, og ikke omvendt« siger Michael Andersen.

At OL skal foregå i Rio i 2016 kan blive en ekstra økonomisk gave til dansk eliteidræt, fordi Brasilien er et af de såkaldte vækstlande, som regeringen og erhvervslivet satser stort på at øge eksporten til. Hvor idrætten er på evig jagt efter flere midler, søger erhvervslivet efter reklamesøjler til at promovere danske produkter.

Erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) var i forgangne uge i London for at diskutere mulighederne frem mod Rio med idrætstoppen.

Han siger: »I forhold til Brasilien kan erhvervslivet og idrætten være til gavn for hinanden. Der er helt klart nogle uudnyttede synergier mellem dem, som vi skal forsøge at profitere af«.