Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
KMD 4:18:4 Aarhus
Danmarks nye store landsdækkende motionsarrangement hvis du gerne vil prøve kræfter med de tre discipliner svømning, cykling og løb.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 375 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 120 kr
|
|
Pluspris 279 kr.
Alm. pris 399 kr
|
|
Pluspris 510 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|





Rasende kenyansk sportsminister vil undersøge »fiasko« og »forfærdelige« præstationer
overspurtet. Ugandas Stephen Kiprotich (tv.) vandt overraskende mændenes maratonløb i søndags, selv om han havde to kenyanere i hælene. Det har fået Kenyas sportsminister til at se rødt. - Foto: Mike Groll (arkiv)/AP
En af løberne så ud som om, han hjalp den ugandiske vinder af maratonløbet, lyder beskyldningen.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:De stolte kenyanske løbetraditioner blev skæmmet ganske eftertrykkeligt ved det netop overståede OL i London, hvor det blot blev til to guldmedaljer sammenlignet med seks i Beijing fire år tidligere.
Særligt frustrerende er det ifølge landets sportsminister, Paul Otuoma, at udenlandske atleter, der træner i Kenya, tog de medaljer, som han havde forestillet sig skulle gå til hans eget land.
Kenyansk løber blev for gode venner med ugander
Både den britiske OL-vinder på 5000 og 10.000 meter Mo Farah og Ugandas Stephen Kiprotich, som vandt mændenes maraton, træner i et særligt højdetræningscenter i Kenya, der er kendt som det bedste sted i verden at træne de lange distancer.
Her mener sportsministeren, at ugandiske Kiprotich er blevet så gode venner med Kenyas Asbel Kirui, som blev toer ved OL, at det kostede ham guldmedaljen.
»Du kunne se, at de talte sammen under løbet. Han opførte sig som om, at han hjalp sin ugandiske rival i et OL-løb«, siger ministeren.
En uafhængig komité skal nu undersøge, hvorfor præstationerne var dårligere end ventet.
»Det var en fiasko. Præstationerne var forfærdelige«, siger Otuoma til Reuters på sit hotel dagen efter afslutningsceremonien.
LÆS OGSÅVarmt maratonløb får en overraskende vinder
Chefen for Kenyas olympiske komité, Kip Keino, mener, at fejl i forberedelserne på holdet kan være skyld i løbernes skuffende præstationer.
Løberne havde ikke trænet i slutspurter
Han mener ikke, at løberne var ordentligt forberedt på slutspurterne på langdistanceløbene, hvor kenyanerne ofte smed sejren.
»Trænerne havde ikke forberedt dem med intervalløb, som kunne have styrket deres kraft i sprinten«, siger chefen og peger desuden på, at løberne ankom for sent til London, så de ikke nåede at vænne sig til vejret.
Kenyas eneste guldmedaljer gik til Ezekiel Kemboi i 3000 meter forhindringsløb og David Rudisha, som satte verdensrekord på 800-meter-distancen.
Landet sluttede på en samlet 28.-plads ved OL med fire sølvmedaljer og fem bronze ud over de to af guld.
ritzau
Se også
Seneste Atletik
Find din lokale OL-helt
Gå på opdagelse i Danmarkskortet
OL i billeder
Vælg sportsgren
OL for dummies
Jarlners OL
Vil alle de russiske brydere virkelig vinde medaljer for Moder Rusland? Hvorfor måtte Afghanistans første kvindelige bokser ikke bokse i London? Og kan man holde med de syriske atleter?
Politikens interntionale redaktør Michael Jarlner går bag om OL i klummen 'Mit OL'.
Læs mere
OL - 27. juli-12. august
Danmarks OL-hold:
Her er de 113 danske OL-deltagere