Annonce
Annonce
Annonce
OL 2012 25. jul. 2012 KL. 16.24

Maze skal møde en gammel dreng og en japansk komet

Lodtrækningen til bordtennisturneringen gav Allan Bentsen en pæn sejrschance.

For fire år siden tabte Michael Maze sin første kamp til en spiller, der har været med ved hvert eneste OL, og Maze kan også i London løbe ind i en af bordtennissportens olympiske mastodonter.

Som nummer 23 i verden er Michael Maze direkte videre til tredje runde, og her skal han sandsynligvis møde vinderen af en kamp mellem den 42-årige belgier Jean-Michel Saive, der er med til OL for syvende gang, og den 40-årige græker Kalinikos Kreanga.

Til OL for syvende gang
Saive er en af tre spillere, der har været med hver eneste gang, siden bordtennis kom på det olympiske program i 1988. De to øvrige er den 45-årige svensker Jörgen Persson og den 43-årige kroat Zoran Primorac, der ved OL i Beijing vandt over Michael Maze.

Primorac skal i London møde svenskeren Pär Gerell i anden runde, hvorefter vinderen møder japaneren Jun Mizutani og retten til at møde Michael Maze i ottendedelsfinalen - naturligvis under forudsætning af, at Maze vinder sin første kamp.

23-årige Jun Mizutani er nummer 5 på verdensranglisten og slog tidligere i år Michael Maze 4-0 ved Japan Open.

Bentsen møder en ungarer
Michael Maze kan tidligst i en semifinale møde en af singlerækkens to topseedede kinesere, Zhang Jike (verdens nummer 1), men hvis seedningen holder kræver det sejre over Mizutani og tyskeren Dimitrij Ovtcharov (nummer).

Allan Bentsen får sin olympiske debut som 43-årig, når han møder ungareren Daniel Zwickel, der er nummer 131 på verdensranglisten, hvor Bentsen er nummer 113.

Videre frem i turneringen står Bentsen til med sejre at skulle møde serberen Aleksander Karakasevic (nr. 42) og taiwaneseren Chuang Chih-Yuan (nr. 8).