Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Annonce
KMD 4:18:4 Aarhus
Danmarks nye store landsdækkende motionsarrangement hvis du gerne vil prøve kræfter med de tre discipliner svømning, cykling og løb.
Pluspris 300 kr.
Alm. pris 375 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 120 kr
|
|
Pluspris 279 kr.
Alm. pris 399 kr
|
|
Pluspris 510 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|
Pluspris 445 kr.
Alm. pris 495 kr
|





Ottesen er i OL-finalen med tredjebedste tid
Foto: FP MDB/AP
Jeg kan svømme hurtigere i finalen, lover Jeanette Ottesen efter dansk rekord.
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Mest læste
400 m holdkap (k)
Lotte Friis
Bor i Vanløse. Deltager i OL for anden gang.
Læs mere
Jeanette Ottesen
Bor på Østerbro. Deltager i OL for tredje gang.
Læs mere
Mie Ø. Nielsen
Bor i Nørresundby. Deltager i OL for første gang.
Læs mere
Pernille Blume
Bor i Bagsværd. Deltager i OL for første gang.
Læs mere
Seneste Jeanette Ottesen
100 meter fri er favoritdisciplinen, og Jeanette Ottesen er i pragtform, når hun i næste uge skal forsøge at leve op til sin titel som verdensmester.
For inden skal Jeanette Ottesen ud i en finale i 100 meter butterfly, hvor hun med tredjebedste tid i semifinalen satte dansk rekord svømmede sig ind i feltet af medaljekandidater, samt senere i aften en finale i 4x100 meter fri.
Jeanette Ottesen leverede OL's hidtil bedste danske præstation, da hun med 57,25 sek. forbedrede sin egen danske rekord med 33 hundrededele.
Planen var at følge Dana
Hurtigst var amerikaneren Dana Vollmer, der med 56,36 sek. dog ikke matchede sin egen olympiske rekord fra tidligere i dag, mens australieren Alicia Coutts var næsthurtigst med 56,85 sek.
»Jeg skal være lidt hurtigere i finalen. Og det kan jeg godt. Jeg kører samme plan, der var at følge Dana så lang tid, jeg kunne, og tage det positivt, at hun var lidt foran mig, så hun kunne trække mig. Det satser jeg også på at gøre i finalen«, sagde Jeanette Ottesen i sin hastige tur gennem mixed zone.
Tre hurtigere end verdensrekordholderen
Dana Vollmer gjorde sit trækarbejde godt, for de tre bedste i hendes heat var alle hurtigere end den svenske verdensrekordholder Sarah Sjöström, der vandt den første semifinale i 57,27 sek.
»Vi så sidste år ved VM, at der kan komme nogen og overraske i finalen, så jeg tænker ikke på en mulig medalje, men er bare glad for, at jeg er i finalen«, sagde Jeanette Ottesen, inden hun drønede videre for at forberede sig til finalen i 4xq00 meter fri.
Se også
Seneste Svømning
Find din lokale OL-helt
Gå på opdagelse i Danmarkskortet
OL i billeder
Vælg sportsgren
OL for dummies
Jarlners OL
Vil alle de russiske brydere virkelig vinde medaljer for Moder Rusland? Hvorfor måtte Afghanistans første kvindelige bokser ikke bokse i London? Og kan man holde med de syriske atleter?
Politikens interntionale redaktør Michael Jarlner går bag om OL i klummen 'Mit OL'.
Læs mere
OL - 27. juli-12. august
Danmarks OL-hold:
Her er de 113 danske OL-deltagere