Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Tennis 6. sep. 2010 KL. 16.28

Wozniackis neglelak matcher hendes undertøj

Der er tænkt over det hele, når Caroline Wozniacki går på banen. Følg hendes kamp på politiken.dk i aften.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Intet er overladt til tilfældighederne, når Caroline Wozniacki går på tennisbanen.

Under hendes mørkeblå tenniskjole, der er kreeret af topdesigneren Stella McCartney, titter et par skrigende gule hotpants frem.

Men længere oppe fortsætter det gule islæt med den gule ketcher og skrigende gul neglelak på fingrene, der holder om den.

»Jeg har malet mine negle gule, så de matcher mine hotpants under kjolen, der så igen matcher min ketcher og min taske«, siger Caroline Wozniacki til den tidligere tennisspiller Mary Joe Fernandez, der arbejder som journalist for den amerikanske tv-station ESPN under US Open.

Modstandere i hver deres designerkjole
Der er mulighed for at se Caroline Wozniackis gule detaljer i aktion, når hun møder russeren Maria Sjarapova i fjerde runde.

LÆS ARTIKELBookmakere gør Wozniacki til favorit

Russeren udmærker sig foruden en aggressiv omgang tennis ligesom Caroline Wozniacki ved sine tenniskjoler, der også er specialdesignet til hende.

De møder hinanden i en kamp på kjoler og bolde mandag i den mest interessante af kvindernes fjerde runder. Kampen bliver spillet omkring klokken 21 dansk tid og kan følges i livetekst på politiken.dk.

LÆS ARTIKELWozniacki spiller til den sene aftenkaffe

Annonce
Politik
24. maj. KL. 02.58
topmøde. EU's stats- og regeringschefer har været samlet til et ekstraordinært møde i Bruxelles, som begyndte klokken 19 og sluttede omkring klokken 01. - Foto: GEERT VANDEN WIJNGAERT/AP

Thorning øjner vækstpakke trods uenigheder

Den franske præsident møder modstand mod de såkaldte euroobligationer.

Internationalt
23. maj. KL. 22.01

Hollywood fik hemmeligt indblik i drabet på bin Laden

CIA har givet stjerneinstruktør detaljer om aktionen mod Osama bin Laden, som nu bliver til en film.

Medier
23. maj. KL. 23.14
Sangskriver. Remee vandt i 2008 det tyske melodigrandprix med nummeret 'Disappear', der blev fremført af gruppen No Angels. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Remee om semifinale: Soluna har stadig sin bedste optræden til gode

Manden bag Danmarks grandprixsang opfattede semifinalen som en generalprøve.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe