Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Tennis 7. sep. 2010 KL. 21.19

Amerikanske medier hylder Wozniacki

Danskeren spiller som en værdig topseedet, skriver de amerikanske aviser.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Efter sejren over Maria Sjarapova står de amerikanske tennisskribenter og kommentatorer i kø for at rose den 20-årige Caroline Wozniacki.

»Hun spiller som en værdig topseedet«, lyder det i Washington Post, der også fremhæver de forbehold, der ellers har været over for hendes spil.

LÆS OGSÅTennis-træner: Caroline bevæger sig helt fantastisk

De selvsamme tennisskribenter, der nu hylder hendes spil, har brugt meget spalteplads på at kritisere hende for at være for passiv og uden deciderede vinderslag.

Kan mere end at løbe
Men i kampen mod Maria Sjarapova beviste hun, at hun ikke være lever af at løbe.

Hun matchede derimod russerens tunge tempospil, og kunne også træde ind og diktere duellerne og levere gode kontraslag.

LÆS ARTIKELWozniacki skaffede Eurosport en seerrekord

New York Times tager hatten af for danskerens fremgang, siden hun mødte Maria Sjarapova for to år siden og tabte.

»Siden dengang har Wozniacki brudt fri af en gruppe talentfulde unge og etableret sig selv som den førende i næste tennis-generation«.

Tennisskribent spår stor fremtid
Jay Greenberg, der er fast tennisskribent hos New York Post kalder Caroline Wozniacki for fremtidens mester, og spår at hun vil vinde mange grandslam-turneringer i fremtiden.

»Det handler mere om, hvor du slår bolden, end hvor hårdt du slår. Som 20-årig spiller hun som en spiller, der har en stor tid foran sig«.

FOTOBlondinernes kamp

Selv tennisbloggeren Steve Tignor, der skriver for tennissiden tennis.com overgiver sig til Wozniacki efter kampen mod Sjarapova. Han har ellers været en af hendes hårdeste kritikere.

»Det var ikke kunst overhovedet. Jeg kommer især aldrig til at elske Wozniackis super-sikre forhånd. Men det var heller ikke kedeligt at se hende spille«, skriver han.

SE BLOGLæs Steve Tignors roser om Wozniacki(eksternt link)

»Det tog mig mange år før jeg begyndte at holde af hendes konkurrencedygtige intelligente spil, der ligger gemt bag hendes kedelige Arantxa Sanchez Vicario-måde at spille på. Jeg fik ændret min opfattelse af Wozniacki i dag«, skriver Steve Tignor.

Annonce
Politik
24. maj. KL. 02.58
topmøde. EU's stats- og regeringschefer har været samlet til et ekstraordinært møde i Bruxelles, som begyndte klokken 19 og sluttede omkring klokken 01. - Foto: GEERT VANDEN WIJNGAERT/AP

Thorning øjner vækstpakke trods uenigheder

Den franske præsident møder modstand mod de såkaldte euroobligationer.

Internationalt
23. maj. KL. 22.01

Hollywood fik hemmeligt indblik i drabet på bin Laden

CIA har givet stjerneinstruktør detaljer om aktionen mod Osama bin Laden, som nu bliver til en film.

Medier
23. maj. KL. 23.14
Sangskriver. Remee vandt i 2008 det tyske melodigrandprix med nummeret 'Disappear', der blev fremført af gruppen No Angels. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Remee om semifinale: Soluna har stadig sin bedste optræden til gode

Manden bag Danmarks grandprixsang opfattede semifinalen som en generalprøve.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Tidsspring. Agent J, spillet af Will Smith, springer fra toppen af en sky-skraberen og lander i 1969. - Foto: Disney / PR
23. maj. KL. 20.00

Habit-mændene er tilbage med højt begavet pjat

ibyen anbefaler

restaurant & cafe