Annonce
Annonce

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Tennis 9. sep. 2010 KL. 09.13

Federer er en kamp fra syvende finale i træk

Den ene US Open-semifinale bliver et opgør mellem Roger Federer og Novak Djokovic.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Roger Federer og Novak Djokovic skal kæmpe om den ene finaleplads ved US Open.

Det står klart, efter at de to tennisspillere spillede sig frem til semifinalerne af den amerikanske grandslam-turnering.

Andenseedede Federer slog svenske Robin Söderling med 6-4, 6-4 og 7-5 og er nu tæt på at nå finalen for syvende år i træk. Undervejs i den vindblæste kamp lavede Federer 18 serveesser.

Chancen for sjette US Open-titel
Skulle Roger Federer gå hele vejen i New York, så vil det være sjette gang, at han vinder US Open.

Serbiske Novak Djokovic klarede sig videre til semifinalen med en sejr på 7-6, 6-1 og 6-2 over Gael Monfils fra Frankrig.

Djokovic og Federer har mødt hinanden 15 gange tidligere, hvilket har resulteret i 10 sejre til Federer. Schweizeren mener dog, at Djokovic er i fremgang.

Det bliver en hård kamp
»Han spiller fantastisk. Vi har lige mødt hinanden i Toronto, og der var jeg heldig at vinde over ham. Han er sulten efter at få et gennembrud, så det bliver en hård kamp«, siger Roger Federer.

Det er endnu ikke afgjort, hvem der mødes i den anden semifinale.

Topseedede Rafael Nadal er favorit i sin kvartfinale mod Fernando Verdasco, mens Mikhail Youzhny møder Stanislas Wawrinka i den anden.

ritzau

Annonce

FILM – Danmarks eneste filmsektion

Læs Politiken hver TORSDAG BESTIL I DAG

- Få sportsnyheder på mail hver morgen

Annoncer
Gældskrisen
12. feb. KL. 23.08
Foto: KOSTAS TSIRONIS/AP

»Alt hvad der kan smadres, er smadret«

Efter anarkisters bersærkergang går grækerne magtesløse rundt i massekrerede Athen.

Internationalt
12. feb. KL. 21.15

Redaktør: Intern konflikt i regeringen er nu højspændt

Betalingsringen rider regeringen som en mare. Se analysen fra den politiske redaktør.

Det arabiske oprør
12. feb. KL. 19.38
Foto: NASSER NASSER/AP

Arabere vil lave fredsstyrke sammen med FN

Arabisk liga vil forsøge at presse FN til at skabe fælles fredsbevarende styrke.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Københavnersmart. Kælen lyssætning. Marineblå modestrik. Delvis frisering. Sådan ser en falstring ikke ud. Og man bliver ikke udkantsdansker med et trylleslag, blot man sætter sig i et uddateret lædertabermøbel, påpeger Djævlens Advokat over for komikeren Mick Øgendahl, der pynter sig med lånte provinsfjer. - Foto: PR-foto
12. feb. KL. 18.00

Mick Øgendahl: Jeg er begyndt at drikke dåsebajere uden at flække et søm i toppen

restaurant & cafe