Annonce
Annonce
Annonce
Tennis 19. aug. 2012 KL. 17.09

Wozniacki har noget at leve op til i New Haven

Den danske tennisspiller har vundet de seneste fire år i New Haven.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Danske Caroline Wozniacki kan i den kommende uge nå en helt særlig milepæl i karrieren, da hun ved at gentage sejren i WTA-turneringen i New Haven vil have vundet turneringen imponerende fem år i træk.

Det vil gøre hende til den blot fjerde spiller nogensinde til at vinde den samme WTA-titel fem år efter hinanden.

Tidligere er det kun sket for Chris Evert i Charleston, Steffi Graf i Hamburg og for Martina Navratilova, der har gjort det i hele tre forskellige turneringer, nemlig i Eastbourne, Wimbledon og Chicago.

God lodtrækning
Caroline Wozniacki er imidlertid langt fra inde i sin bedste periode, hvor hun senest røg ud i tredje runde af en anden amerikansk turnering, Cincinnati Masters.

Læs ogsåAfbrydelse hjalp ikke: Russer sender Wozniacki ud

Der er dog grund til optimisme, når man ser på tennispigens lodtrækning, der giver den tredjeseedede dansker fine muligheder for at nå langt i turneringen.

Læs ogsåWozniacki pustes i nakken på verdensranglisten

I sin første kamp møder Wozniacki den 24-årige russer Ekaterina Makarova, der ligger nummer 44 i verden, og de tre hidtidige indbyrdes opgør er alle faldet ud til danskerens fordel. Senest vandt Wozniacki i Indian Wells tidligere i år med cifrene 6-2, 6-0.

Topseedet kan vente i semifinale
I den efterfølgende runde - hvis hun vel at mærke vinder sin første kamp - står Wozniacki enten over for en kvalifikationsspiller eller den 28-årige svensker Sofia Arvidsson, som rangerer som nummer 50 i verden.

I en eventuel kvartfinale er det mest sandsynlige, at danskeren møder den sjetteseedede Dominika Cibulkova efterfulgt af den topseedede Agnieszka Radwanska i semifinalen.

Læs ogsåWozniacki besejret af stærk tjekke i Montreal

Potentielle modstandere i finalen er blandt andre den andenseedede Petra Kvitova og den fjerdeseedede Sara Errani.

ritzau