Annonce
Annonce

Mest læste

Jobannoncer

Se ugens job-annoncer i tillægget Viden
Tennis 6. jul. 2008 KL. 22.52

Nadal: Roger er stadig den bedste

Selvom det lykkedes ham at vinde over den forsvarende mester, synes Rafael Nadal stadig, at Roger Federer er den rigtige mester.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Rafael Nadal smed sig fladt ned på jorden med knyttede næver, før han hoppede op på tilskuerrækkerne og rørstrømsk krammede sin familie.

Grædefærdig og med et spansk flag over skuldrene gik han rundt, inden han tog han imod den pokal, som han så længe har drømt om. Endelig fik den unge spanier fjernet Roger Federer fra tronen og fik sit første Wimbledon-trofæ nogensinde.

»Det er helt ubeskriveligt. Jeg kan end ikke forklare, hvad jeg følte, da kampen var slut«, sagde Rafael Nadal, mens publikum hujede.

Fire timer og 48 minutter tog det for Nadal at besejre Federer, der har vundet turneringen de sidste fem år.

»Jeg havde drømt om det, men ikke troet på, at det kunne lade sig gøre«, sagde Nadal.

»Roger er den bedste«
Selvom han var lykkelig for sejren, var han dog ikke i tvivl om, hvem det var, han havde været oppe imod.

»Roger er stadig nummer et, han er den bedste. Han har vundet Wimbledon fem gange - jeg har kun vundet et«, sagde Nadal. Roger Federer var trods ærgrelsen ikke bleg for at rose sin overmand.

»Han fortjente at vinde. Han spillede simpelthen fantastisk. Selvfølgelig er det ærgerligt, at jeg ikke vandt, men jeg kommer tilbage igen næste år«, sagde Roger Federer.

ritzau

Annonce
Politik
28. maj. KL. 19.05
Topskat. Færre lærere skal betale topskat efter reformen, oplyser Økonomi- og Indenrigsministeriet. - Foto: DALUM ASTRID

Regeringen vil lade 250.000 danskere slippe for topskat

Regeringen vil bruge knap fem milliarder kroner på at hæve topskattegrænsen med 58.000 kroner.

Danmark
28. maj. KL. 18.25 opdateret KL. 18.34

Aalborgensere evakueret efter voldsom brand

Såvel opgange som en biograf er blevet evakueret. Ingen er kommet til skade.

Gadeplan
28. maj. KL. 19.40
HÆRVÆRK. Graffiti på statue ved Dronning Louises Bro i København.

Københavnske vejstrækninger har 1,5 stykker graffiti per meter

Der er blevet - en lille bitte smule - længere mellem graffitien i byen. Optælling viser et fald på 0,76 pct. i graffiti i hovedstaden.

Annoncer
Annoncer

Det sker
Jarlen. Han er den næste i rækken af kendte, der udstiller sine malerier. Lige så slemt som fodmalere, der plager folk om at købe deres værker, mener Djævlens Advokat. - Foto: JACOB EHRBAHN (arkiv)
27. maj. KL. 17.41

Djævlens Advokat: Jarlen: Det har været mit kors her i livet at skulle bære det navn

ibyen anbefaler

restaurant & cafe