Annonce
Tjek 25. mar. 2011 KL. 10.23

Danmark skal mørklægges under landskampen

Alle danskere opfordres til at slukke lyset i en time lørdag aften - men hvad så med fodboldkampen?

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Fodboldsfans sidder med et moralsk dilemma lørdag aften.

Danmark møder Norge i et brag af en EM kvalifikationskamp. Samtidig løber verdens største klimaevent, Earth Hour, af stablen, hvor WWF Verdensnaturfonden opfordrer til, at hele verden slukker lyset i en time til ære for klimaet.

Opfordringen fra de to landstrænere er et kompromis: Se kampen i mørke.

Flere landskampe sparket i gang
Den norske landstræner, Egil Drillo Olsen, har udfordret Danmark i en klimalandskamp for at støtte op om Earth Hour-kampagnen. Og danske Morten Olsen har taget udfordringen op og lover kamp til stregen - både hvad angår kampen og miljøet.

LÆS OGSÅDanmark mørklægges lørdag

»Jeg er helt enig med min norske kollega, Eigil, om vigtigheden i at bakke op om miljøet. Så jeg tager på Danmarks vegne gerne imod udfordringen om en hyggelig landskamp og om at slukke lyset i de norske og danske hjem under vores kamp. Eigil kan derimod være sikker på, at de danske landsholdsspillere vil gå ind til kampen med fuldt blus på«, siger den danske landstræner i en pressemeddelelse.

Klimalandskampen er allerede i gang på Facebook, hvor man kan slukke for en virtuel stikkontakt og dermed vise, at man vil se kampen i mørke.

LÆS OGSÅ Vær klimavenlig og spar penge

Se stillingen og deltag i klimalandskampen på earthhour.wwf.dk/klimalandskampen/(eksternt link)

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer