Coldframe i cedertræ
Dyrk i dit drivhus - også på altanen eller terassen ! Cedertræ er en fuldstændig vedligeholdelsesfri træsort, der får en smuk grå patina henover årene, og udover det så dufter cedertræ fantastisk og giver varme til omgivelserne.
Pluspris 4495 kr.
Alm. pris 4995 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 150 kr.
Alm. pris 180 kr
|
|
Pluspris 1395 kr.
Alm. pris 1680 kr
|
|
Pluspris 500 kr.
Alm. pris 600 kr
|
|





Irske krav giver danske Facebook-brugere nye muligheder
Ændringerne, som Facebook har fået et halvt år til at indføre, skal give brugerne større kontrol over deres egne data. - Foto: PAUL SAKUMA/AP
Facebook afkræves forbedringer af privatlivsindstillinger inden seks måneder.
Seneste nyt
Klarlunds Brevkasse
Søren Ryges Brevkasse
Nyt om mad
Brevkasse om kemi
Mest læste
I DAG
I GÅR
SENESTE UGE
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Se også
Danske Facebook-brugere skal fremover kunne deaktivere ansigtsgenkendelsen på billeder lagt ind på Facebook sammen med det automatiske forslag til, hvilken person der skal tagges på billedet.
De skal også nemt kunne downloade alt, hvad Facebook har gemt om dem til deres egen computer.
Det er et af resultaterne af, at den irske pendant til det danske Datatilsynet nu forlanger væsentlige ændringer i, hvordan Facebook behandler brugernes private data.
Bedre kontrol med egne data
Ændringerne, som Facebook har fået et halvt år til at indføre, skal gøre vilkår og betingelser klarere og give brugerne større kontrol over, hvordan deres oplysninger bruges - både af Facebook og af tredjeparts firmaer.
Det skriver BBC News.
LÆS ARTIKELFacebook-apps gør din profil til en åben ladeport
Resultaterne er særligt vigtige, fordi Facebooks irske afdeling har det juridiske ansvar for Facebooks opførsel i verden uden for USA og Canada. Så en ændring af Facebooks behandling af brugernes data vil umiddelbart slå igennem i Danmark.
Billy Hawkes, der er kommissær i det irske datatilsyn, fortæller til BBC News, at kravene til Facebook er et resultat både af klager fra brugerne og af en rutinemæssig kontrol af Facebook.
Blandt de ændringer, datatilsynet vil tvinge Facebook til at indføre, er at give brugerne mulighed for at træffe informerede valg om, hvordan deres oplysninger bruges og deles blandt andet når det sker via applikationer fra tredjeparts firmaer (Ex. Farmville.
LÆS OGSÅPrivatliv på Facebook rager os en papand
En anden er, at Facebook skal øge gennemsigtigheden og kontrollen over, hvordan personlige data bliver brugt til reklameformål.
En tredje er at gennemføre større gennemsigtighed og kontrol for brugerne af de personoplysninger, brugerne leverer, hver gang de logger på og bruger Facebook i det daglige.
Desuden kræver de irske datamyndigheder, at oplysninger om brugere og tidligere brugere, som er gemt via de såkaldte sociale plug-ins, skal kunne slettes nemmere end tilfældet er i dag.
LÆS OGSÅFacebook-stifter får hacket sin konto
Brugerne skal også have bedre mulighed for at styre tagging blandt andet når andre brugere tagger fotos og andet på ens egen profil.
Facebook har selv taget initiativ til at ændre den måde, brugerne kan se de data, Facebook har lagret om dem. Det sker efter at omkring 40.000 mennesker på bare et par måneder har efterlyst muligheden for, at man kan downloade samtlige data fra profilen på Facebook.
Det irske datatilsyns gennemgang af Facebook er blot den seneste i en række af kontrolinitiativer. I sidste måned var det den amerikanske Federal Trade Commission, der konkluderede, at Facebook havde været involveret i 'illoyal og vildledende' praksis i forbindelse med indførelse af nye privatlæivsindstillinger i 2009.
Også de danske, svenske, norske og finske datatilsyn er i dialog med Facebook om beskyttelse af den enkelte brugers personlige data. Læs mere på Datatilsynets hjemmeside.
FACEBOOKBliv ven med Politiken
Se også
Banker lokker konfirmander med høje renter
Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.
Forskere: Du kan roligt gå amokka
Nu må myterne om den usunde kaffe pakke sammen, fastslår en gruppe danske forskere.
Microsoft kræver en halv million links fra Google-søgninger fjernet
GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur
Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.
Middelmådig robotstøvsuger praler med falsk testsejr
Tv-reklame påstår, at robotstøvsuger er 'bedst i test', men det passer ikke.
Forskere: Snorken kan femdoble risikoen for kræft
Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent
Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.
Mastercard får forbud mod 'unødige' gebyrer
Regeringen spår stort prisfald på boliger
penge & bolig
sundhed & motion
mad
digitalt
biler & mc
tjek & guider
Vi tjekker
Vi guider
Seneste tv på tjek
27. maj. KL. 15.12 TV Barsels-bootcamp: Brug din baby til at træne benene
20. maj. KL. 09.15 TV Barsels-bootcamp: Få pulsen op under gåturen
13. maj. KL. 13.07 TV Barsels-bootcamp: Sådan trænes mave, baller og lår
8. maj. KL. 17.51 TV Nu kan din iPhone bruges som kasseapparat
6. maj. KL. 17.28 TV Barsels-bootcamp: Sådan får du trænet rygmusklerne
Kongens Lyngby
3.950.000 kr. (0%)
105 kvm / 5 værelses.
Hvidovre
3.295.000 kr. (0%)
203 kvm / 6 værelses.
København S
1.145.000 kr. (0%)
56 kvm / 2 værelses.
Søborg
1.050.000 kr. (0%)
57 kvm / 2 værelses.
København Ø
4.750.000 kr. (-67%)
121 kvm / 2 værelses.
København Ø
3.000.000 kr. (-61%)
82 kvm / 2 værelses.
København Ø
4.750.000 kr. (-54%)
121 kvm / 2 værelses.
København Ø
4.750.000 kr. (-51%)
122 kvm / 2 værelses.
I samarbejde med boligsiden.dk
År: 2006 / Km: 85.000
Pris: 79.800 kr.
År: 2009 / Km: 47.000
Postnr.: 4800 / Pris: 79.900 kr.
År: 2003 / Km: 114.000
Postnr.: 4050 / Pris: 64.900 kr.
År: 1994 / Km: 69.333
Postnr.: 4690 / Pris: 3.500 kr.
Biler sat mindst 5.000 kr. ned seneste 5 dage:
År: 1998 / Km: 150.000
Pris: 28.000 kr.
År: 2003 / Km: 120.000
Pris: 79.900 kr.
År: 2002 / Km: 173.000
Pris: 159.900 kr.
År: 1998
Pris: 74.900 kr.
I samarbejde med bilzonen.dk