Annonce
Tjek 1. feb. 2012 KL. 13.10

Hjælp i kulden: Undgå at gearet på cyklen fryser til

En læser og en cykelsmed giver gode råd til, hvordan du undgår et frosset gear.

23 kommentarer send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Det kan godt være, det 'kun' er minus 5 grader de fleste steder i landet her til morgen - men det er stadig nok til, at mange danskere kommer ud til en cykel, hvor gearet er frosset godt og grundigt fast.

Resultatet er en tur i skole eller på arbejde enten hjulende rundt i for lavt gear eller trampende i pedalerne i for højt gear.

Sidste vinter var problemet det samme. Dengang fik vi på tjek.dk et godt råd fra en læser i Tølløse på Midtsjælland. Niels Riis Ebbesen kom med sit bud på, hvordan man undgår, at kablerne fryser til is:

»Det gøres ved, at man afmonterer kablet, og hiver wiren ud af spiralrøret (eller strømpen, som en cykelsmed ville sige), og så fylder man noget silikonefedt i en engangssprøjte, og pumper en god portion fedt ind i spiralrøret, og så stkker man wiren igennem spiralrøret igen«.

LÆS ARTIKELGuide: Sådan gør du cyklen vinterklar

Silikonefedt ændrer nemlig ifølge Niels Riis Ebbensen ikke konsistens, når det bliver koldt.

»Og når kablet er smurt op efter ovenstående metode, så kan der simpelthen ikke trænge vand ind i kablet, og skulle der alligevel komme lidt fugt ind i kablet, så er der ikke noget, som isen kan holde fast i«, lød hans forklaring.

En fedtprop i hver ende kan gøre det
Hos cykelfirmaet Heino Cykler bekræfter cykelsmed Steen Olsen, at det er en brugbar løsning, han er bare lidt loren ved at fylde kablet fuldstændig op med fedtstof.

»En fedtprop i hver ende af kablet er, hvad vi bruger, efter at vi har smurt wiren grundigt med for eksempel smøremidlet WD40«, fortæller han.

LÆS OGSÅ Dræbende kulde er på vej mod Danmark

»Skulle det med tiden trænge noget fugt fordi fedtproppen, kan man jo så håbe, at der stadig er nok WD40 i kablet til at forhindre kuldeproblemer«, siger han.

Her på tjek.dk kunne vi godt tænke os nogle flere gode råd til frosne kabler. Hvad gør du, hvis du kommer ud til en cykel, hvis gear ikke er til at rykke ud af stedet? Kom med dit gode råd i kommentarboksen herunder artikler.

nyheder@pol.dk

Annonce

God tone i debatten

Hjælp os med at sikre en sober debat. Hold dig til saglige argumenter, og brug klagefunktionen, hvis du støder på bandeord, krænkelser eller personangreb.

Læs reglerne for kommentarer LUK OG SKRIV KOMMENTAR
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer