Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Nyt skydespil er et stærkt portræt af menneskets destruktive drifter
Modigt. 'Spec Ops: The Line' er på overfladen et actionpræget skydespil, men formår i sin modige historiefortælling at undgå den normale glorificering af krig og i stedet ruske op i spillernes egne grænser og moralske retningslinjer.
Skelsættende skydespil skildrer, hvad der sker med soldater i krig i Dubai.
Seneste nyt
Klarlunds Brevkasse
Søren Ryges Brevkasse
Nyt om mad
Brevkasse om kemi
Mest læste
I DAG
I GÅR
SENESTE UGE
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:fakta
Udkommet til Windows (testet), PlayStation 3, Xbox 360.
PEGI-mærkning: 18+.
Udvikler:
Yager.
Pris:
500 kr.
Spillets webside
Engang var Dubai et pengenes paradis.
En eftertragtet oase midt i ørkenen, hvor enorme skyskrabere stilede mod himlen som potente symboler på økonomisk velstand, mens de unge og smukke slængede sig på strandene, og de rige raslede med guldsmykker.
Et Dubai, hvor al politik blev dikteret af de største pengepunge. Men i dag er facaden krakeleret og har efterladt et Dubai som et helvedes stærkt portræt på menneskets destruktive drifter.
Det nye spil 'Spec Ops: The Line' tør som de færreste skydespil både fortolke og kommentere virkeligheden. Med kraftig inspiration fra Joseph Conrads roman ' Heart of Darkness' og ikke mindst Francis Ford Coppolas filmiske fortolkning i ' Apocalypse Now' kredser historien om Martin Walker, der som pligtopfyldende soldat begiver sig ud på en redningsmission i et øde Dubai, efter at en sandstorm har lagt byen i ruiner.
Skyder, hvor andre tier
Evakueringen af indbyggerne er gået grueligt galt, og imens de efterladte kæmper for deres overlevelse, står Walker snart ansigt til ansigt med egne dæmoner.
LÆS ANMELDELSENI socialrealistisk fantasyspil er der bagtanker med alt
Dæmoner, der kaster ham ud i moralske gråzoner og penible dilemmaer, som ingen tidligere skydespil har turdet pille ved. For selv om ' Spec Ops' umiddelbart falder pladask i mængden af velkendte skydespil med konventionelle mekanikker, hvor man skyder, spæner i dækning og derefter skyder igen, adskiller det sig netop i sin historiefortælling.
Det er aldrig historien på overfladen, der udgør kernen, men snarere de fortællinger, som lurer mellem linjerne.
Hvor man ubesværet nedskyder fjender i hobetal i gængse skydespil, fordi grænserne altid er klart optegnet med 'de gode mod de onde', er det derimod en helt anden sag i 'Spec Ops'.
Henret familiefaderen eller soldaten?
Intet mål eller middel er helligt her, og når man i en scene pludselig kan pege sit geværløb mod uskyldige mennesker, står det smertefuldt klart, at ' Spec Ops' ikke længere handler om en eskadrons heltemodige redningsmission, men om menneskets - og dermed spillerens --forførende forfald til brutalitet.
LÆS ANMELDELSEN Tjek: Her er det mest realistiske krigsspil til dato
Midt på en tilsandet motorvej tvinges man f. eks. til at tage stilling til, hvorvidt man skal henrette familiefaderen, der har stjålet vand til sin familie, eller soldaten, der netop dræbte mandens familie, selv om soldaten blot fulgte ordrer. Det er i grænseoverskridende og hudløst hårde scener som disse, at grænserne mellem rigtigt og forkert tilsandes, og de svære moralske valg bliver i stedet ufrivilligt tvungne nødløsninger for egen overlevelse i Dubais ørkensand.
Spillet er hermed ikke blot en overfladisk kritik af det moderne samfunds hang til krig og Vestens behov for at spille helt, når det brænder på i Mellemøsten, men derimod et nådesløst greb om struben på menneskets splittelse mellem den uciviliserede og barbariske overlevelse og medmenneskelighedens omkostninger.
'Spec Ops: The Line' er - på trods af en mekanisk træghed arvet fra fortidens mere intetsigende skydespil - en modig skildring af, hvordan krigens dæmoner og den forvrængede realitetssans ikke grunder i våbnene, men derimod i os selv.
Se også
Seneste Fødevarer
Elsebeth Egholm: Min mobil kostede 200 kroner, mine sandaler kostede 3.000 kroner
I hverdagen slår Elsebeth Egholm ikke vildt ud med dankortet, men hun elsker sine nye sandaler.
Ryge: Simpel og effektiv ukrudtsbekæmper har kun ganske kort virkning
Ryge: Årstiden for det store hvide brus
Digital happyhour lokker tusinder af unge i byen
Facebooks telefonsatsning har floppet fælt
Efter 36 timer: Telenors webmail virker igen
Frustrerede mailbrugere hos Telenor får en undskyldning.
Langt flere oplever komplikationer efter fedmeoperationer
Pensionskunder i tusindvis er villige til at gamble med opsparingen
Der kan være penge at tjene på at omlægge pensionen, siger forbrugerøkonom.
penge & bolig
sundhed & motion
mad
digitalt
biler & mc
tjek & guider
Test
Guides
Seneste tv på tjek
25. maj. KL. 15.08 TV Løbeguide uge 1: Tab dig, kom i form eller slå kollegaen til DHL stafetten
11. maj. KL. 14.11 TV Ren guf: Sådan laver du en chokolade dessert der imponerer
4. maj. KL. 12.43 TV Skaldyrsfingre og kold hvidvin: Nyd en forårsfristelse
20. apr. KL. 10.41 TV Lækkerbidsken: Forelsket i æblekage - og kæresten
14. apr. KL. 10.47 TV Espresso: Sådan laver du verdens bedste kop kaffe derhjemme
Frederiksberg
2.795.000 kr. (0%)
95 kvm / 4 værelses.
København S
1.295.000 kr. (0%)
61 kvm / 1 værelses.
Kastrup
995.000 kr. (0%)
45 kvm / 3 værelses.
Virum
4.250.000 kr. (0%)
118 kvm / 5 værelses.
København Ø
4.750.000 kr. (-67%)
112 kvm / 2 værelses.
København Ø
3.000.000 kr. (-61%)
80 kvm / 2 værelses.
Hedehusene
1.250.000 kr. (-58%)
196 kvm / 8 værelses.
København Ø
4.750.000 kr. (-51%)
122 kvm / 2 værelses.
I samarbejde med boligsiden.dk