Annonce

Vigilds Blog

Tjek 11. dec. 2007 KL. 16.59

Vi drikker bakterier på flaske

Danskerne har tillagt sig den gode vane at drikke rigeligt med vand. Til gengæld drikker vi ofte af bakteriefyldte flasker.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Se også
  1. Engangsflasker er bakteriebomber

    Bruger du flasken fra kildevandet som drikkedunk, går du rundt med en bakteriebombe, viser et bioteknologisk forsøg. Se flere detaljer

  2. Bakterier er gode for dit helbred
  3. Bakteriedræbere kan gøre os syge
  4. Find bakteriebomberne i dit køkken
  5. Mus og tastatur gør dig syg
  6. Bakteriebomber kan slanke
  7. Listeria-bakterien angriber flere danskere
  8. Drikkedunke er fyldt med bakterier
  9. 45 mennesker syge af babymajs
Se alle guider

Afstemning

Vasker du din drikkeflaske, inden du genbruger den?
  • Ja
  • Nej
  • Genbruger aldrig
0  har stemt

Tag et kig ud over et ganske almindeligt kontorlandskab, og du vil se halvfyldte vandflasker dukke op med jævne mellemrum mellem computere og papirbunker. Danskerne er blevet opmærksomme på væskebalancen.

Til gengæld glemmer vi ofte at tænke på de bakterier, der kan gemme sig i vandflasken, mener Sofie Krogh Holm, fødevarepolitisk medarbejder i Forbrugerrådet.

»Det er i virkeligheden mærkeligt. Vi drikker jo ikke vand af glas, som ikke er vasket af. Men vi har åbenbart ikke vænnet os til, at de samme hygiejneproblemer gælder for vandflasker«, siger Sofie Krogh Holm, der anbefaler, at man koger drikkedunke, når man har brugt dem.

Skadelige engangsflasker
Problemet er, at de bakterier, man afsætter med munden, når man drikker af flasken, får lov til at sætte sig i flasken og under hætten, hvor de stille og roligt kan udvikle sig.

Et 'masse-eksperiment' om drikkevand, som har været i gang på flere hundrede skoler og gymnasier, viser, at hele 79,2 procent af elevernes drikkedunke indeholdt vand, der havde 'højt bakterieindhold'. I gennemsnit indeholdt vandet fra drikkedunkene 14 gange så mange bakterier som det rindende vand fra hanen.

Sofie Krogh Holm peger også på, at det kan være problematisk, at vi i sådan en grad benytter engangsflasker, f.eks. colaflasker og flasker til kildevand, som drikkedunke.

»Engangsemballage er godkendt til at blive brugt én gang og under de forhold, som gælder for det produkt, det er fremstillet til. Hvis man bruger en plastflaske, som er beregnet til vand og putter noget syreholdigt i, kan der blive udskilt skadelige stoffer. Og så er det ikke sikkert, at engangsflaskerne holder til at blive kogt, når man vil gøre dem rene«, siger Sofie Krogh Holm.

Se også

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Penge & Bolig
13. feb. KL. 03.00

Der er voldsom prisforskel på eleftersyn

Det dyreste eleftersyn er mere end tre gange så dyrt som det billigste.

Nettet
11. feb. KL. 09.30

Nye pensionister holder forbrugsfest

Luksusforbruget hos ældre mellem 65 og 74 er steget voldsomt på seks år.

Spil
10. feb. KL. 16.40
I Andy Grammers musikvideo skal man løbende vælge, hvordan historien skal forløbe ved at klikke på en af de to mulige veje på skærmen.

Fredagsspil: Musikvideoen rykker på spil

To nye musikvideoer fra Japan og USA bruger spil - på to vidt forskellige måder.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil