Annonce
Tjek 24. feb. 2009 KL. 14.51 opdateret 24. feb. 2009 KL. 14.51

Sms gør børnene bedre til at stave

Danske teenagere skriver i snit 341 sms'er om ugen. Det er godt for deres læse- og stave-færdigheder.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

J G4V. CU!

Når de unge skriver..., mener de...

BHØVR - behøver

CU - See you

D - det

FASAG - falder af stolen af grin

G - griner

G4V - griner for vildt

GNAT - godnat

HVORN - hvordan

IRL - in real life

J - jeg

LOL - laugh out load

MGT - meget

NAJR - nej, nej da

PIC - billede

ST - svar tilbage

T-LYK - tillykke

U - you/dig

VSV - vi snakkes ved

WHAZZA - hvordan går det?

X - ekskæresten

ØT - øltid

10-4 - det er i orden

:-) - glad

:-( sur / ked af det

:-* kys

Se flere sms-forkortelser her

Kilde: www.nikri.dk

Bekymrede forældre til børn, der konstant er i sms-kontakt med venner og veninder, kan i stedet begyndne at glæde sig over tommelfingrenes dans over tasterne.

En ny britisk undersøgelse viser nemlig, at de børn, der skriver flest sms'er, også er de bedste til at læse. Det skriver metroXpress.

KNUZ og CFØLI
Undersøgelsen, der er gennemført af forskere ved Coventry University, viser også, at de mange alternative stavemåder, som sms-sproget indebærer - på dansk kan det for eksempel være KNUZ og CFØLI - ikke ødelægger børnenes evne til at retsstavning. Ordene betyder i øvrigt 'knus' og 'selvfølgelig'

Forsker i unges mediebrug ved Syddansk Universitet, Ditte Laursen, vurderer, at undersøgelsen også er dækkende for danske unge.

Skriver hele dagen
»Da jeg var barn, skrev jeg kun, når jeg skulle lave lektier, men nu har vi en hel generation, der sidder og skriver hele dagen, og derfor bliver de utrolig gode til at læse og stave«, siger Ditte Laursen til metroXpress.

50 om dagen
Danske unge mellem 13 og 19 år skriver i gennemsnit 341 sms'er om ugen - det er knap 50 om dagen - viser en opgørelse fra tredje kvartal 2008.

Antallet falder en del blandt de 20 til 29-årige, der kan nøjes med 102 sms-beskeder om ugen.

Ditte Laursen mener, at sms'er kan være med til at samle nogle af de svage elever op, der ellers har svært ved skolens skriveopgaver.

Succes for de svage elever
»For dem er lange stile med store krav helt uoverskuelige. Der er sms'ens 160 tegn mere overskuelige, så de oplever at få nogle succesoplevelser«, siger hun.

Ole Sejer, der er lektor på Institut for Informations- og Medievidenskab på Århus Universitet, mener faktisk, at mobiltelefonen i højere grad burde inddrages i skolernes undervisning.

Han ser mobiltelefonen, som et moderne redskab i undervisningen på linie med internettet.

»Facebook/Google-tanken bygger på det modsatte af udenadslære. Vi behøver ikke vide alt, men vi skal vide, hvor vi kan finde det«, siger Ole Sejer.

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer