Annonce
Biler & MC 6. jan. 2011 KL. 13.56

Benzinprisen nærmer sig 12 kroner

Benzinpriserne stiger med 15 øre fredag morgen, og er 6 øre fra rekorden i 2008.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Turen ned til den lokale tankstation bliver nok engang en tand dyrere.

I dag hæver benzinselskaberne prisen. Denne gang med 15 øre, så listeprisen på en liter 95 oktan kommer til at koste 11,82 kroner hos Statoil og 11,75 kroner på OKs automat-stationer. En liter diesel stiger med 13 øre til 10,56 for en liter hos Statoil, skriver epn.dk.

Seks øre fra rekorden
Dermed er benzinpriserne kun seks øre fra alle tiders rekord. Den gamle er fra den 15. juli 2008 , da listeprisen på en liter 95 oktan hos Statoil nåede 11,88 kroner. Og rekorden skal nok blive slået. Det spår olieanalytiker ved Statoil, Peter Rasmussen.

Prisen  for at fylde 50 liter 95 oktan i benzintanken er steget med 136 kroner, siden dette billede blev taget i maj 2004. Dog er inflationen ikke regnet med. »Det vil overhovedet ikke overraske mig, hvis prisen (på 95 oktan blyfri benzin, red.) kommer over 12 kr. inden længe«, siger Peter Rasmussen siger han epn.dk, som er Jyllands-Postens erhvervssite på nettet.

2010 var det dyreste benzinår
Årsagen er det usædvanlige kolde vejr, der trækker på oliereserverne og øger den generelle efterspørgsel på olieprodukter.

Med morgendagens prisstigning fortsætter benzinpriserne sin himmelflugt fra det gamle år. Og 2010 var det dyreste benzinår i mands minde. Det sagde cheføkonom i Realkredit Danmark, Christian Hilligsøe Heinig, til Ritzau 3. juledag.

GUIDE:Sådan sparer du en tankfuld benzin på ferien

»Hvor der i sommeren 2008 var ekstremt meget fokus på de dyre benzinpriser, så er det denne gang kommet mere snigende til danskerne,« sagde han.

Men med et kørselsbehov på 20.000 kilometer om året og en bil, der kører 14,5 kilometer per liter, løb benzinudgifterne i 2010 op i 15.200 kroner mod cirka 13.500 kroner i 2009. Og nu er det så blevet et nyk dyrere.

Men som altid er der gode og nemme penge at spare, hvis kører ind i et område med lokale priskrige.

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker