Annonce
Annonce
Annonce
Biler 26. apr. 2012 KL. 07.33

Lamborghini bygger ekstrem firehjulstrækker

Den nye Urus er afsløret på bilmesse i Kina, hvor de fleste købere skal findes.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Klodens rigeste får om et par år mulighed for at kaste sig ud i en ny ekstrem firehjulstrækker.

Det er Lamborghini Urus, som formentlig især vil blive solgt i Kina, Rusland, Mellemøsten og USA.

Bilen har netop haft premiere på Beijing Auto Show, og det er endnu et tegn på, at de store bilfabrikker målretter deres dyreste modeller mod Kina, hvor overklassen har en glubende appetit på eksotiske biler.

LÆS OGSÅ Ny lækker koreaner blæser tyskerne af banen

Trods firehjulstrækket er Lamborghini Urus nok mere end sportsvogn end et terrængående køretøj.

Den får en motor med 600 hk og den kører på gigantiske 24 tommers fælge, og det vil nok koste en formue at få dem udskiftet, hvis man skulle støde på en træstub under terrænkørsel.

Lamborghini tror nok heller ikke selv, at den nye Urus kommer ret meget væk fra asfalterede veje, men taler kun om ’høj alsidighed’. Urus er også mere rummelig og anvendelig end de nuværende sportsvogne fra Lamborghini.

LÆS OGSÅ Mikrobil er økonomisk og uhyre simpel at betjene

Der går et par år, inden Lamborghini Urus er klar til produktion. Prisen er ukendt endnu, men man kan gisne om, at den vil ligge på mindst fem millioner kroner i Danmark. Lamborghini er en del af VW-koncernen, og derfor er det bl.a. teknik fra Audi, der bruges i den nye model.

Som så ofte før benytter Lamborghini sig af navne fra tyrens rige – Urus er således navne på en forfader til Spaniens vilde tyre, oplyser Lamborghini.

FACEBOOKBliv ven med Politiken