Annonce
Biler & MC 16. jan. 2009 KL. 14.19

150 bilister fanget af stærekasse

Efter knap et døgn er 150 biler blitzet for at køre for stærkt på strækningen mellem Roskilde og Ringsted.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Læs mere

Politiet havde god fangst med den nyopsatte stærekasse på vejen mellem Roskilde og Ringsted.

150 bilister er blitzet af politiets nyopsatte stærekasse for at køre for stærkt. Det oplyser politiinspektør Helge Holbek fra Rigspolitiets Færdselscenter.

»Det er selvfølgelig 150 for mange, men vi allerede nu se, at stærekasserne har en præventiv effekt på bilisternes fart, for de kører med lavere hastighed end normalt«, siger han.

På strækningen mellem Roskilde og Ringsted kører dagligt 9000 køretøjer, og vejen har gennem de seneste år lagt asfalt til ni ulykker. Ved tre af ulykkerne kom personer alvorligt til skade, oplyser Helge Holbek.

Ritzau

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker