Annonce
Biler & MC 25. feb. 2010 KL. 09.54

Farlige døre stopper ny Hyundai-model

Dørene lukker ikke ordentligt på den nye Sonata. 47.000 biler kaldes tilbage.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Ikke kun Toyota bakser med store tilbagekaldelser af biler – nu må koreanske Hyundai tilbagekalde den helt nye Sonata, der har været til salg i i USA en uge.

Hyundai har også besluttet at stoppe salget af den nye bil, indtil problemet er løst.

Omkring 1.100 ejere har allerede fået leveret en ny Sonata, og de skal altså nu hurtigt muligt en tur på værkstedet.

I alt skal Hyundai tjekke 47.000 biler.

Fordøre kan springe op
Problemet med bilen er, at fordørene under visse omstændigheder ikke ville lukke ordentligt, og dermed er der risiko for, at de kan springe op under kørslen. Der er dog tilsyneladende ikke registreret nogen ulykker af denne årsag.

Den amerikanske Hyundai Sonata er en helt ny model, der ikke har noget til fælles med den Sonata, der sælges i Danmark, og som derfor ikke er berørt af dørproblemet.

Den nye version af Hyundai Sonata kommer formentlig til Danmark i starten af 2011 og herhjemme vil den blive kaldt i40.

Se også

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker