Annonce
Biler & MC 19. maj. 2010 KL. 09.50

Toyota tilbagekalder 11.500 Lexus-biler

Foto: DRESLING JENS

Foto: DRESLING JENS

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Fejl på styresystemet på kaster Toyota ud i en ny tilbagekaldelse.

Toyota i forvejen dårlige omdømme har fået endnu en ridse i lakken, efter det japanske firma nu tilbagekalder 11.500 biler på verdensplan.

Forinden har firmaet tilbagekaldt omkring 10 millioner biler på grund af forskellige sikkerhedproblemer.

Den nye tilbagekaldelse drejer sig om modellen Lexus, hvor der har været problemer med styresystemet.

Toyota siger, at firmaet har fået 12 rapporter om elektriske problemer på styresystemet i fire Lexus-modeller - LS460, LS460L, LS600h og LS600hL.

ritzau

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker