Annonce

Vigilds Blog

Biler & MC 10. mar. 2010 KL. 10.43

De fleste vil have EU-stjerner på bilen

Efter fem måneder med EU-nummerplader har 82 procent sagt ja til at køre med stjerner på bilen.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Johannes Christian Harbou har fået et akut behov for nummerplader.

Da han var på vej til tango lørdag aften, opdagede han, at politiet havde klippet pladerne af hans lille VW Lupo.

Johannes Harbou havde glemt at betale 80 kroner i vægtafgift, derfor sidder han på Skats nummerpladeekspedition i Københavns Sydhavn og kniber øjnene sammen for udfylde formularerne korrekt. Et af spørgsmålene er, om han ønsker klassiske hvide nummerplader eller de nye med EU-stjerner. Johannes Harbou vælger stjernerne.

Stemmeseddel i metal
»Så slipper jeg for at køre med et DK-klistermærke på bilen. Men jeg ser det også som en slags stemmeseddel i metal. Jeg vil gerne skilte lidt med, at jeg er tilhænger af EU«, siger Johannes Harbou.

LÆS ARTIKELFirmaer bange for EU-nummerplader

Det er i denne uge fem måneder siden, danskerne fik mulighed for at sige ja eller nej til EU-stjerner på bilen. Og hvis man ser nummerpladen som en stemmeseddel, har danskerne i den grad stemt ja til EU. 82 procent har valgt at få det lille EU-symbol i venstre side af deres nummerplade.

Da Johannes Harbou i går havde betalt 80 kroner for manglende vægtafgift og 1.180 for nye plader, rakte ekspedienten bagud og tog et sæt funklende nye nummerplader fra reolen bag sig. Hun lod fingrene springe de gule og klassiske hvide over og tog en med stjerner. AW står der ved siden af EU-symbolet.

Johannes bliver en del af en kampagne
»Jeg er egentlig flintrende ligeglad med, hvordan den ser ud. Det er bare en brugsgenstand«, siger Johannes Harbou.

Han ikke har tænkt over det før, men nu slår det ham, at når Lupoen hjemme på Nørrebro bliver pyntet med EU-stjerner, bliver han en del af en holdningskampagne, der kan gøre hr. og fru Danmark mere fortrolige med EU.

LÆS ARTIKELNu kan du få stjerner på nummerpladen

EU-ekspert Rebecca Adler-Nissen fra Københavns Universitet vil ikke afvise, at danskerne bliver mere trygge ved det europæiske fællesskab, når dets symboler bliver almindelige i det offentlige rum.

Nummerpladerne passer med danskernes holdning
»Kommissionen håber på den effekt. Der er ingen tvivl om, at der er en grund til, at man bruger EU-flaget aktivt. Det er præcis, fordi man tror, at folk så føler et tættere europæisk fællesskab«, siger hun.

Rebecca Adler-Nissen synes, at det er ret sjovt, at 8 af 10 danskere vælger EU-nummerplader. I en nylig meningsmåling svarede 77 procent, at Danmark har haft fordel af EU-medlemskabet.

»Nummerpladevalget passer overraskende godt på danskernes forhold til EU. Jeg havde ikke regnet med, at folk brugte nummerpladen til at skilte med deres holdning. Det er ren symbolik, men det er ofte gennem symboler, danskerne forholder sig til EU, så det giver måske meget god mening«, siger Rebecca Adler-Nissen.

»Det er noget pjat«
På nummerpladeekspedition i Sydhavnen er det svært at finde EU-skeptikerne. Men bilforhandler Johnny Wolf, der skal hente en masse plader, møder kunder, som afviser at få stjerner på bilen.

»De kunder, som ikke vil have EU-nummerplader, siger, at det gider de sgu ikke reklamere for. Jeg synes personligt, at det er noget pjat, at man har valgfrihed, for det gør det besværligt for Skat. Det er jo bare nogle skide plader, og hvorfor skulle vi egentlig ikke reklamere for, at vi er en del af fællesskabet«, spørger Johnny Wolf.

LÆS ARTIKELKult-nummerplade er på vej ud

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Sundhed & Motion
13. feb. KL. 13.32
Løb. Nogle løber for det sociale samvær, andre for sundhedens skyld og andre for nydelsens skyld. - Foto: Finn Frandsen

Ny undersøgelse: Her er de fem løbertyper

Danske motionsløbere kortlagt i stor undersøgelse.

Biler & MC
13. feb. KL. 14.58
rekord. Prisen på benzin har aldrig været så høj før. Og i morgen kommer den til at tangere 13 kroner per liter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

I morgen stiger benzinprisen til 13 kroner

For første gang tangerer benzinprisen den psykologiske grænse på 13 kroner.

Mad
13. feb. KL. 11.36
Foto: RUNE PEDERSEN

De fleste tror at kerner er lig med fuldkorn

Danskerne tror, at rugbrød skal have hele kerner for at tælle som fuldkorn.

Annoncer
Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil

Vi tjekker