Annonce
Biler & MC 7. jan. 2012 KL. 15.00

Biltest: BMW's mindste er adræt og temmelig dyr

BMW’s mindste er for entusiasterne. Og rummelighed står ikke på plussiden.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

BMW 116d

  • Pris: 374.000 kroner
  • Motor: 2,0 liter/116 hk
  • Forbrugstal: 23,3 km/l
  • CO2-udslip: 114 g/km
  • Årlig ejerafgift: 1.960 kroner
  • Antal stjerner i Euro NCAP: 5
  • Topfart: 200 km/t.
  • Acc. 0-100 km/t. 10,3 sek
  • Garanti: 2 år
  • Antal airbags: 6
  • MP3-stik til radio: Aux-stik: Ja. Usb-stik: Nej.

Godt: Økonomisk, tilpas kvik, velafstemt styretøj

Skidt: Knebent plads, abrupt funktion i stop-start-system

Konkurrenter:

Citröen DS4 1,6 e-HDI

  • Motor: 1,6 liter/ 112 hk
  • Pris: 324.000 kroner

Audi A3 Sportback 1,6 TDI

  • Motor: 1,6 liter/ 105 hk
  • Pris: 315.000 kroner

Alfa Romeo Giulietta 1,6 JTDm

  • Motor: 1,6 liter/105 hk
  • Pris: 306.000 kroner

Den klemmer stadig lidt over skuldrene - den mindste BMW er godt nok blevet en smule større, men den er stadig milevidt fra at kunne opnå betegnelsen 'familiebil'.

Køberne af denne bil har næppe behov for at få campingudstyret ind bagi eller køre store læs haveaffald væk. De er derimod klar til at betale en ret høj pris for at få en særdeles velkørende bil, hvor alt drejer sig om at gøre det så behageligt som muligt for føreren.

En passager på forsædet har det også fint, mens dem på bagsædet må friste en kummerlig tilværelse. Dog måske ikke helt så kummerlig som i forgængeren, hvor benpladsen på bagsædet var endnu mere stramt tilmålt.

Se billederne: BMW's mindste har bevaret skarpheden

Men det er heller ikke det, der er sagen med en BMW 1-serie. Chaufføren vil aldrig føle sig svigtet, for han kan næsten føle sig hensat til en ægte sportsvogn. Især, hvis man tolker sådan én som en bil med en meget lav siddeposition.

Førersædet kan skrues meget langt ned, men det kan også hæves ganske betragteligt, hvilket gør det noget nemmere at komme ind - og især ud igen.

LÆS ARTIKEL Trecylindrede motorer hitter i 2012

Førerpladsen har dog mistet det særpræg, som var en typisk BMW-detalje for måske 10-15 år siden – nemlig at hele midterkonsollen var vinklet en anelse hen mod føreren. Det gav et klart signal om, hvem der bestemte i bilen. Denne lille skævvridning er nu droppet, og dermed er det måske også lettere for en passager at pille ved radio og klimaanlæg.

Komfortabel.  Forsæderne støtter fint, og det er let at komme til at sidde optimalt bag rattet.
Overskueligheden er stadig helt upåklagelig, bl.a. på grund af den svagt orange farvelægning af instrumenterne. Den lille BMW har heller ikke overvældende meget udstyr som standard, og dermed er der et begrænset antal knapper og menuer til rådighed.

Logisk betjening
Instrumenterne er supertydelige, og radioen er heller ikke til at tage fejl af. Den rejser sig nemlig som en fastmonteret skærm øverst på midterkonsollen. Det virker lidt overdrevent i standardmodellen, hvor skærmen ikke viser meget andet end radiokanalerne - bilens instruktionsbog kan dog også bladres igennem på skærmen, som først for alvor giver mening, hvis man bestiller et navigationsanlæg.

Et par gedigne kopholdere sidder på helt rigtig plads: foran gearstangen.

Man sidder fint bag rattet, der kan justeres i diverse retninger, men sæderne er hverken bedre eller dårligere end dem, man finder i en Opel eller Kia til den halve pris.

LÆS ARTIKELTabere og vindere i synshallen

En BMW er ofte forbundet med overlegen motorkraft, men her skuffes man muligvis en anelse i model 116d. Det er 2,0-liters diesel med 116 hk, og der er grænser for, hvor meget spræl den kan give i en bil, der vejer 1.400 kg. Men en velafstemt 6-trins gearkasse udnytter motorens kræfter optimalt, og når man kører pænt, belønnes man med et forbrug, der svarer til ca. 19 km/l.

BMW var pioner, når det gælder indførelsen af stop-start-systemer, der f.eks. slukker for motoren, når man holder og venter ved rødt lys. Det kan godt være, at de var først, men nu er de overhalet af udviklingen. I denne dieselversion starter motoren igen med et brutalt ryk, som man hurtigt bliver træt af.
Klart.  Tydelige instrumenter har altid været et særkende for BMW. Også i den nye 1-serie.
Vi undrer os også lidt over BMW’ens manuelle gearskifte, der er rimelig præcist, men også arbejder med lidt gummiagtige bevægelser. I en så kontant bil kunne man godt ønske sig et lidt mere præcist gearskifte.

Styretøjet er derimod helt perfekt afstemt, og det samme må siges om affjedringen, selv om fælgene var opgraderet fra de normale 16 tommer til 17. Småhuller i vejbanen filtreres fint væk, og der kommer heller ikke meget støj fra dækkene.

Den lille BMW er eneste bil i sin klasse med baghjulstræk. Det kan måske være en fordel i de udgaver, hvor man har væsentlig mere motorkraft til rådighed end her i 116d - så kan baghjulene koncentrere sig om at overføre kræfter fra motoren, og forhjulene kan nøjes med at styre.

Kommende generationer af BMW 1-serie får forhjulstræk – og BMW’s egen research siger, at mange ejere allerede nu tror, at deres bil trækker på forhjulene. Så kom bare med det forhjulstræk, der formentlig også vil gøre bilen billigere.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker