Annonce
Biler & MC 1. maj. 2010 KL. 14.00

Højbenet Suzuki er bedre på alle måder

Ny Suzuki SX4 er mere økonomisk og støjer mindre. Prisen faldet med 15.000 kroner.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Pris og data

Suzuki SX4 Combiback 1,6 GLX

  • Pris: 194.000 kroner
  • Motor: 1,6 liter/120 hk
  • Topfart: 185 km/t.
  • Acc. 0-100 km/t. 10,7 sek
  • Forbrugstal: 16,1 km/l
  • CO2-udslip: 143 g/km
  • Årlig ejerafgift: 2.020 kroner
  • Garanti: 3 år
  • Antal stjerner i Euro NCAP: 4
  • Antal airbags: 6
  • Aircondition: Ja
  • MP3-stik til radio: Nej

Godt: Mere støjsvag og økonomisk, høj kørestilling

Skidt: Mangler længdeindstilling af rat samt iPod-stik

Konkurrenter:

Toyota Urban Cruiser 1,3 T2

  • Motor: 1,3 liter/ 101 hk
  • Pris: 244.000 kroner

Kia Soul 1,6 Pacific

  • Motor: 1,6 liter/ 124 hk
  • Pris: 224.000 kroner

Citroën C3 Picasso VTi 95

  • Motor: 1,4 liter/ 95 hk
  • Pris: 204.000 kroner

Masser af gode egenskaber hober sig op i beskrivelsen af Suzuki SX4, en lidt højbenet minibil, der gerne vil udgive sig for at være lidt mere rå, end den egentlig er.

Bilens lidt kantede look og testbilens mange plastpaneler rundt om på karrosseriet skal sige ’offroader’. Men den vil nu være mest velegnet som bybil, hvor den vil gøre en fin figur.

SE BILLEDSERIEUgens testbil Suzuki SX4 - se den i detaljer

Her lidt efter sin treårsfødselsdag har Suzuki SX4 med det nye tilnavn CombiBack fået en ganske gennemgribende finpudsning, som dog slet ikke kan ses i det ydre. Men de indre kvaliteter er stærkt forbedrede.

LÆS ARTIKELKonkurrenten Kia Soul vælter sig i ekstraudstyr

Måske vigtigst: Bilen er blevet mere økonomisk samtidig med, at den har fået flere kræfter.

Læs de nyeste bilanmeldelser i Tjek her

Før ydede benzinmotoren på 1,6 liter 107 hk, nu er den oppe på 120 hk. Før kørte den 14,9 km/l – nu er den oppe på 16,1 km/l. Og ud fra en subjektiv betragtning er motorstøjen dæmpet ganske meget.

Tidligere var denne 1,6 liters benzinmotor fra Suzuki lidt for støjende.

LÆS ARTIKELKonkurrenten Citroën C3 Picasso spækket med gode detaljer

Nu arbejder motoren med en dæmpet summen, der aldrig bliver påtrængende. Dog med en lille anmærkning: Ved 90 km/t. i 5. gear kommer der en irriterende resonans, som Suzuki-folkene burde have luget væk, nu de var i gang med den store forfinelseskur.

Vi kunne også godt have ønsket os et 6. gear, som ville sænke motorlyden yderligere på motorvej.

Et  par velplacerede kopholdere lige foran gearstangen.1,6-benzinmotoren er eneste mulighed nu. Før var der også en mindre benzinmotor og en diesel – de fås i hvert fald ikke i Danmark.

Fine egenskaber og tre kiks
På vejen er Suzuki SX4 særdeles rapfodet. Den har et hurtigt og helt perfekt afvejet styretøj. Affjedringen hopper lidt rigeligt hen over ujævnheder, men anderledes kan det næppe være i en ret høj bil, der kun er 4,14 meter lang.

I bytrafik er det nemt at smutte rundt også på steder, hvor pladsen er lidt trang.

Her hjælper det også, at SX4 tilbyder fint udsyn i alle retninger og sidespejle, som næsten er i truckerstørrelse. Ekstra sideruder både for og bag gør det let at spotte cyklister ved et højresving.

Noget af det, mange Suzuki SX4-ejere med garanti påskønner, er, at man sidder højere end i andre minibiler i samme prisklasse.

Det gør det lettere at komme ud og ind, og langbenede personer sidder betydeligt bedre i en SX4 end i den nært beslægtede Suzuki Swift.

En kikser: Rattet kan kun justeres i længden, ikke i højden.

LÆS ARTIKELToyota Yaris har været til bodybuilding

Og endnu én: Det er ikke muligt at koble en iPod til radioen.

Og et tredje kiks: Blinklyset er ikke af den smarte type, der kan give tre blink ved et enkelt vip på blinklysarmen.

Størrelse ’M’ er bedste køb
Den nye Suzuki SX4 fås i tre versioner. Den billigste til 165.000 kroner er for skrabet. Den mangler f.eks. radio, og sådan en svend koster let 5.000-6.000 kroner, hvis det skal være den originale model.

Instrumenterne  sidder fint i synsfeltet.Testbilen er dyreste version til 194.000 kroner. Egentlig en ganske rimelig pris, når man tænker på, at der følger en del decideret luksusgrej med.

F.eks. nøglefri adgang – man skal bare have fjernbetjeningsdimsen på sig, så kan man åbne døren ved bare at røre håndtaget. Den slags er højst usædvanligt i en bil til under 200.000 kroner.

Desuden har den dyreste SX4 læderrat, som dog er lidt for plastikagtigt. Faktisk ser mellemmodellen ud til at være bedste køb. Den koster 176.000 kroner, har alt det nødvendige sikkerheds- og komfortudstyr, men alle plastikpanelerne rundt om på karrosseriet er skrællet af.

Da Suzuki SX4 dukkede op i 2006, var den uden egentlige konkurrenter. I mellemtiden har andre bilmærker set fidusen i sådan en højbenet minibil til fornuftig pris – vi kan nævne Toyota Urban Cruiser, Kia Soul og Citroën C3 Picasso.

Efterligning er jo også en form for anerkendelse.

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer
Annoncer

Vi tjekker