Annonce
Annonce
Design 15. maj. 2012 KL. 10.48

Vibeke Windeløws fristed: »I hjørnet er jeg helt mig selv«

Afslapning. Vibeke Windeløvs yndlingshjørne er fyldt med ting, der betyder noget særligt for hende. Klik dig rundt i billedet og se hvilke. - Foto: Lars Just

Afslapning. Vibeke Windeløvs yndlingshjørne er fyldt med ting, der betyder noget særligt for hende. Klik dig rundt i billedet og se hvilke. - Foto: Lars Just

Filmproducenten Vibeke Windeløv slapper bedst af i et lille hjørne af sin herskabslejlighed.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Se også
  1. Pia Tafdrups fristed: »Her slapper jeg af og redder mig selv fra afgrunden«

    For digteren og forfatteren Pia Tafdrup, der netop har sendt en ny digtsamling på gaden, er det en nødvendighed at tanke op af lys og energi i sit vestvendte læseværelse. Se flere detaljer

  2. Nikolaj Hübbes fristed: »Jeg hører absolut aldrig musik derhjemme«
  3. Lise Egholms fristed: »Hvis omgivelserne er grimme, bliver man fattig inden i«
  4. Nikolaj Koppels fristed: »Jeg har det hele digitalt«
Se alle guider

Bag om Vibeke Windeløv

Født i 1950 på Fyn. Filmproducent i firmaet Windeløv/Lassen, som Vibeke Windeløv ejer med instruktøren Stinna Lemvigh Lassen.

Har produceret blandt andet 'Breaking the Waves' (Lars von Trier, 1996), 'Dancer In The Dark' (Lars von Trier, 2000) og 'Kidnappet' (Vibeke Muasaya, 2010).

Har tidligere været gift med kunstneren Per Kirkeby, med hvem hun har sønnerne Sophus og Absalon.

Filmproducenten Vibeke Windeløv er på vej til filmfestival i Cannes. Men før det går løs på Croisetten, nyder hun et stille øjeblik i et privat hjørne af herskabslejligheden, som også huser hendes og kompagnonens firma.

Her fortæller hun om sit hjem, og hvor hun kanvære helt sig selv:

»Jeg tager til Cannes for at netværke. Det er jo der, det sker, og i år er jeg især spændt på, om det lykkes at finde investorer til vores nye projekt 'Cloud Chamber'. For der eksisterer ikke noget lignende.

'Cloud Chamber' er et onlinemysterium, der er en kombination af film, spil og social media på internettet. Jeg laver det sammen med min partner Stinna Lassen og Christian Fonnesbech, som er en af de fremmeste inden for netop denne genre - også internationalt - og vi har fået bl.a. fået Jesper Christensen, Sara Hjort og den walisiske skuespiller Gethin Anthony med på rollelisten. Jesper kender de fleste danskere allerede, og Gethin kan mange genkende fra tv-serien 'Game of Thrones'.

Kalenderen fortæller os, at der er premiere på nettet i slutningen af september eller begyndelsen af oktober - det er stadig ikke endelig lagt fast. Men vi håber på at lave mindst et par sæsoner mere og kunne gå i gang med nye optagelser i foråret 2013. Derfor tager jeg af sted, men også for at finde en irsk co-producent til en ny film, vi gerne vil lave i Irland og Kenya.

Lige nu sidder der seks medarbejdere i den anden ende af lejligheden, hvor vi har vores arbejdspladser, og lægger sidste hånd på materialet til Cannes, og i dag har vi optaget nede i kælderen. Oven på al den aktivitet er det en ren luksus at kunne trække sig tilbage for sig selv og nyde roen herinde i værelset.

Om morgenen sidder jeg altid i mit køkken, hvor lyset strømmer ind gennem store vinduer mod øst. Men senere på dagen er det herinde, jeg sidder, fordi solen vandrer rundt om gården med det smukke gamle kastanjetræ og bader rummet i eftermiddagslys, og så vender rummet væk fra gaden, så her er fuldkommen stille.

I hjørnet er der en stor flyder, hvor jeg elsker at sidde og læse, og med trådløst netværk i lejligheden kan jeg jo arbejde overalt.

Jeg bor her på ottende år, og det tager tid at lære rummene at kende og få dem til at fungere i forhold til ens behov.

Men dette er med tiden blevet det værelse, der rummer kuriositeterne, billeder og fotografier, der alle sammen har relevans i forhold til familien og mennesker, jeg har mødt eller arbejdet sammen med, mens resten af lejligheden mere er til de store lærreder.

Lejligheden er både ramme om mit firma og mit private liv, og derfor er der hele tiden mange mennesker: gæster fra udlandet, skuespillere og os, der arbejder i mit firma Windeløv/Lassen. Normalt er vi kun seks.

Men for et par uger siden var vi pludselig 17. Det hører heldigvis til sjældenhederne, og der var ikke meget privatliv tilbage. Det her rum var pludselig inddraget til makeup- og kostumerum, og mit soveværelse, som jeg havde svoret skulle være min absolutte helle, var inddraget som omklædningsrum.

At kunne kombinere arbejde og privatliv på samme adresse er ikke uden kampe. Men jeg er forbavsende tolerant.

Det er også sjovt, og jeg elsker, når alle sidder stuvet sammen om spisebordet i køkkenet, og Stinna og jeg kokkererer«.

FACEBOOKBliv ven med Politiken