Annonce
Digitalt 15. feb. 2012 KL. 18.00

Modstand mod underskrevet antipirat-aftale vokser

Den allerede underskrevne ACTA-aftale taber flere og flere stemmer i EU.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Støtten til den omstridte antipirat-aftale ACTA smuldrer.

ACTA-hvad-for-noget

  • ACTA står for Anti Counterfeiting Trade Agreement.
  • Det er en aftale mellem 39 lande.
  • Traktaten lægger op til, at de enkelte lande skal lovgive for at stoppe piratkopiering af film, musik og litteratur - både digitalt og fysisk. Men det omhandler også piratkopiering af fysiske varer som medicin, møbler og tøj.
  • Kritikerne mener, at ACTA er et forsøg på at begrænse friheden på internettet for at sikre, at den gammeldags rettighedsindustri fortsat kan tjene penge.
  • Kritikerne frygter, at det med aftalen bliver lettere at overvåge og forfølge mennesker, der downloader eller streamer rettighedsbeskyttet materiale.
  • USA og flere andre lande underskrev aftalen i november, mens EU-landene først skrev under i torsdags.
  • Europaparlamentet skal i juni ratificere aftalen.

EU skriver her om ACTA

Tidligere på måneden valgte Tyskland at udskyde underskrivelsen af aftalen, som Danmark og 21 andre EU-lande allerede har sat signatur på.

Polen og Holland har også nægtet at skrive under, og nu melder Bulgarien sig på samme fløj. Når Europa-Parlamentet i juni skal ratificere aftalen, vil Bulgarien ikke være med.

Frygter for fremtiden
ACTA er en international handelstraktat, der skal stoppe udbredelsen af piratkopieringen af mærkevarer. Den rammer også internettets piratkopier, og det bliver af kritikere opfattet som en trussel mod det frie internet.

Økonomiminister i Bulgarien Traicho Traikov meddelte i går, at landet ikke vil skrive under af frygt for, at aftalen vil lukke for muligheden for at downloade gratis film og musik og samtidig øge overvågningen på internettet.

Hans udtalelser kommer efter, at mere end 4.000 mennesker sidste weekend demonstrerede i hovedstaden Sofia mod aftalen. Lignende demonstrationer har fundet sted i andre europæiske byer - blandt andet i flere polske, franske og tyske byer.

DOKUMENTATIONLæs mere om demonstrationen her(eksternt link)

I Danmark planlægges der en demonstration 25. februar i København, Aarhus, Aalborg og Odense. På Facebook har mere end 10.000 tilmeldt sig den københavnske udgave af begivenheden.

MODSTAND.  I weekenden blev der demonstreret i Bulgariens hovedstad Sofia. Foto: APMillioner skriver under
Foruden flertallet af EU's medlemmer har blandt andet USA og Japan også skrevet under på traktaten.

På flere internetsider bliver der samlet underskrifter mod ACTA. Det er blandt andet på avaaz.org, hvor mere end 2,3 millioner mennesker har skrevet under i protest.

DOKUMENTATIONSe underskriftsindsamlingen her(eksternt link)

FACEBOOKBliv ven med Politiken

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer