Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Amerikansk idealist vil bringe smartphones til folk i regnskoven
Regnskov. Her ses Tapajos-floden, hvor Jeff Mansfield ønsker at give indbyggerne smartphones. - Foto: ANDRE PENNER/AP
Telefonerne skal køre på solenergi og kan bla. tage luftfotos ved hjælp af drager.
Seneste nyt
Klarlunds Brevkasse
Søren Ryges Brevkasse
Brevkasse om kemi
Mest læste
I DAG
I GÅR
SENESTE UGE
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:Selvfølgelig kan man kombinere et liv i junglen med moderne smartphones.
I hvert fald hvis man spørger amerikaneren Jeff Mansfield.
Han vil tilbyde indbyggere i ti lokalsamfund langs Amazon-floden og Tapajós-floden i Brasilien pakker med telefon, solcelleoplader og en guide til at bruge det nye legetøj.
Lave luftfotos med drager
Ideen fik han under en rejse til Amazonas i august i år, hvor han arbejdede med at indføre solenergi til de små lokalsamfund i regnskoven, skriver han på fundraising-hjemmesiden Kickstarter.
På rejsen slog det ham, at hvis man kunne skaffe lokale indbyggere adgang til smartphones, kunne de eksempelvis identificere lokale dyr og blomster, eller kreere egne kort over området.
Hvis han kan samle penge nok, vil han derfor rejse ind i regnskoven med Android-telefoner, opladere og applikationer.
»En smartphone er vores generations schweizerkniv«, siger han til netmediet Mashable.
Er der netværk?
De fleste vil nok indvende, at det godt kunne være småt med forbindelsen ude i regnskoven, men ifølge Jeff Mansfield dækker systemerne 3G og GSM en overraskende stor del af området.
»Nogle af de landsbyer, der ligger længst ude, er uden for 3G's rækkevidde, men inden for fornuftig afstand af GSM-rækkevidde«.
»Mens jeg var på floden, følte jeg mig ikke hægtet af omverdenen - jeg kunne faktisk sende mail og skrive på Facebook!«, tilføjer han.
Ligesom han vil hjælpe indianerne i gang med eksempelvis at konstruere deres egne kort over området ved hjælp af 'kite mapping' - altså luftfotos taget ved at sende telefonerne til vejrs ved hjælp af drager.
Database med biavlere og økolandmænd
Det er Jeff Mansfields plan, at der skal laves et leksikon over områdets flora og fauna, som kan bruges på telefonerne.
Ligesom der skal skabes en database med lokale profiler på iværksættere med miljømæssig profil, som eksempelvis økologiske landmænd og biavlere, eller folk beskæftiget med bæredygtigt fiskeri eller økoturisme.
LÆS OGSÅ Sådan redder du din druknede smartphone
For at ideen skal blive til noget, skal Jeff Mansfield, der er uddannet arkitekt og blandt andet har arbejdet i Danmark, Japan og Schweiz, samle 12.800 dollar ind. Via hjemmesiden Kickstarter har han allerede rundet de første tre tusinde.
Se også
Seneste Fødevarer
Hestekødskandalens mulige bagmand er blevet anholdt
Hollandsk sælger er mistænkt for at sælge 300 ton hestekød.
Microsofts nye satsning gør dine gamle spil ubrugelige
Telenors mailsystem er gået ned
Tip til gravide: Spis rigeligt jod og få klogere børn
Fostres mentale udvikling bliver reduceret, når mor indtager for lidt jod.
Potentielt farlig fejl får Nissan til at tilbagekalde 841.000 biler
Ømme maratonløbere viser deres billeder: »Jeg går pt. som en pivstiv and«
Gamblelystne pensionskunder er blevet forgyldt i første kvartal
Danske pensionskunder har scoret milliarder i begyndelsen af 2013.
Hvad skal jeg lave efter maraton?
Tusinder ved ikke, at de kan klage over deres husleje
penge & bolig
sundhed & motion
mad
digitalt
biler & mc
tjek & guider
Seneste på digitalt
Test
Guides
Seneste tv på tjek
11. maj. KL. 14.11 TV Ren guf: Sådan laver du en chokolade dessert der imponerer
4. maj. KL. 12.43 TV Skaldyrsfingre og kold hvidvin: Nyd en forårsfristelse
20. apr. KL. 10.41 TV Lækkerbidsken: Forelsket i æblekage - og kæresten
14. apr. KL. 10.47 TV Espresso: Sådan laver du verdens bedste kop kaffe derhjemme
30. mar. KL. 15.43 TV Mød manden der begravede sin kone i haven
SKAT svarer igen på kritik: Tvangsopløser BT
Andel af folk der arbejder hjemmefra