Annonce
Digitalt 4. apr. 2010 KL. 00.41

Dansk iPad-ejer: Jeg løftede den over mit hoved

René Frederiksen fra København er en af de første danskere, der kan kalde sig ejer af Apples nye iPad.

Vigilds Blog

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Der er jubel, klapsalver og brede smil foran storcenteret 'North Star' i byen San Antonio i Texas, USA.

Den første stolte ejer af Apples nye iPad er netop trådt ud af storcenterets Apple-butik for at modtage sin hyldest af de omkring 120 mennesker, der står i kø for at få fingrene i den nye iPad.

Omkring en halv time senere er turen kommet til 35-årige René Frederiksen fra København.

LÆS OGSÅApple lancerer sin nye tavle-computer

»Jeg må indrømme, at da jeg gik ud af butikken, så løftede jeg også min (iPad, red.) over hovedet, selv om jeg stod cirka midt i køen som nummer 50«, siger René Frederiksen i en telefon fra Texas til politiken.dk

Jubelscener i hele USA
Apple har åbnet dørene for salget af den nye iPad i USA. Det førte til jubelscener foran it-gigantens butikker flere steder i landet.

Blandt andet i New York, hvor amerikanere og tilrejsende udlændinge har ligget og stået i kø siden i går.

LÆS OGSÅiPad’en skaber jubelscener i New York

iPad’en er en mellemting mellem en smartphone - en mobiltelefon med funktioner, som du kender fra computeren - og en bærbar computer.

I månedsvis er der blevet talt og spekuleret om den nye iPad. Men nu er den altså i handlen i USA, og senere på måneden rammer den også de store europæiske markeder.

LÆS OGSÅBliver Apples iPad avisernes redning?

René Frederiksen er i øjeblikket på en 10-dages gennemrejse i Texas.

Det er ikke første gang, at han besøger 'Guds eget land', som amerikanerne ynder at betegne USA. I årenes løb har han overnattet i 30 forskellige stater.

Omkring klokken 8.10 lokal tid var René Frederiksen på pletten foran storcenteret i San Antonio i Texas.

Klokken 8.40 blev de sorte klæder, der hang foran glasfacaden, trukket fra, for at afsløre klappende og jublende Apple-medarbejdere iført blå t-shirts inde i butikken.

LÆS OGSÅiPad truer den koncentrerede læsning

Klokken 9.00 blev dørene åbnet.

»Man blev ført ind i butikken af sin egen medarbejder. De introducerede først deres navn og så blev man blev hjulpet ind i butikken«, siger René Frederiksen, der omkring klokken 9.30 hævede sin nye iPad over hovedet.

Stemning.  Apple-medarbejdere sørger for god stemning i storcenteret 'North State' i Texas. Foto: René Frederiksen.
Fungerer uden problemer
Selv om René Frederiksen har været ejer af iPad’en i blot nogle timer, så vurderer han, at den fungerer helt uden problemer.

»Jeg hookede den først op i bilen, for at se om den skulle bruge strøm. Det skulle den ikke - den var fuldt opladet, da jeg fik den udleveret«, siger René Frederiksen.

Han tilføjer, at »den tænder lige så snart man trykker på knappen. Den virker bare«.

Kø.  Omkring 120 stod i kø foran storcenteret -North State' i Texas for at købe den nye iPad, ifølge René Frederiksen. Foto: René Frederiksen.

Om de kritikere, der blandt andet har peget på, at iPad’en for eksempel hverken har kamera eller USB-stik til printeren siger René Frederiksen, at »mit behov er ikke til, at jeg savner det«.

Han tilføjer, at »hvis man har et behov for det, så skal man ikke købe en iPad«.

Den nye iPad er blandt andet også blevet kritiseret for, at dens touchscreen på 25,4 cm fungerer dårligt.

Til det svarer René Frederiksen, at »jeg er ikke løbet ind i nogle problemer endnu. Den følger fint med«.

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Nettet
11. feb. KL. 09.30

Nye pensionister holder forbrugsfest

Luksusforbruget hos ældre mellem 65 og 74 er steget voldsomt på seks år.

Biler & MC
11. feb. KL. 15.00
Udvidelse. En dieselmotor, som blev introduceret sidste efterår, gør Suzuki Swift mere velegnet som pendlerbil. - Foto: SUZUKI

Biltest: Suzuki sparer på brændstoffet

Ny Swift på diesel kan friste pendlerbilister. Men den burde have et 6. gear.

Tjek
10. feb. KL. 13.58
Rollespillet 'Skyrim' vandt ikke overraskende priserne som årets spil og årets rollespil i går ved Danish Game Awards.

Storladent dragedræberi kåret som årets spil

Årets mest populære internationale computerspil er kåret under Danish Game Awards.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil