Annonce
Computer 2. feb. 2011 KL. 11.15

Samsungs minicomputer haler ind på Apple

Samsung er det eneste firma, der kan byde Apples iPad trods på markedet for tablets.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Sydkoreanske Samsung Electronics, verdens næststørste mobiltelefonproducent, skovler penge ind.

Det viser firmaets seneste regnskab, og de sorte tal på bundlinien skyldes især Samsungs rolle på markedet for smartphones og tabletcomputere, skriver Financiel Times i dag i Politikens økonomitillæg.

Det er især Samsungs Galaxy-serie af smartphones og tablets, der står for indtjeningen, og analytikere forventer, at det sydkoreanske firma vil hale ind på Apple og blive en alvorlig konkurrent til Apples iPhone.

280 millioner mobiltelefoner solgt
Samsungs division for telekommiunikation stod for næsten halvdelen af hele koncernens overskud i 2010-regnskabet, og kunderne købte 280 millioner af firmaets mobiltelefoner, hvilket er 23 procent flere end året før.

LÆS ARTIKELVi drømmer om iPhone men ender med en Nokia

Park Kang-ho, analytiker ved Daishin Securities, siger til Financial Times: »Samsungs Galaxyserie er i øjeblikket den eneste alvorlige konkurrent til Apples iPhone og iPad, mens andre firmaer som Nokia, LG og Motorola stadig kæmper med at lancere et produkt, der kan gøre Apple rangen stridig«.

Mobiltelefondelen af Galaxy-serien, Galaxy S, er blevet sendt ud i butikkerne i et antal på 10 millioner eksemplarer siden lanceringen i juni sidste år, og i de seneste tre måneder er tallet for Samsungs tabletcomputer Galaxy Tab to millioner.

Apple solgte syv millioner iPads
Til sammenligning solgte Apple de seneste tre måneder af sidste år 16 millioner iPhones og syv millioner iPads.

Men ifølge analytikerne får Samsung fremover ikke banen som eneste seriøse konkurrent til Apple for sig selv. Konkurrenterne er nemlig på vej med egne versioner af tabletcomputere og smartphones.

LÆS ARTIKELHer er iPad-rivalernes stærkeste kort

Man forventer at markedet for smartphones vil vokse med 40 procent i år i forhold til 2010, og man forventer, at der i 2011 bliver solgt ialt 55 millioner tabletcomputere, hvilket er det dobbelte af, hvad der blev solgt i 2010.

Verdens største mobiltelefonproducent Nokia oplevede et tab af markedsandele til Apple og Samsung. Nokia gik fra 38 til 31 procent af markedet for smartphones, mens Apple nu har 17,4 procent og Samsung 9,3 procent at dette profitable marked.

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer