Annonce

Vigilds Blog

Computer 13. maj. 2008 KL. 10.04

Nettet bugner af gratis programmer

Computerprogrammer koster en mindre formue og forældes på få år. Men de kan fås ganske gratis – og lovligt – på internettet.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Læs også

Gratis programmer ligner dem, vi allerede kender som Microsoft Word, Adobe Photoshop og styresystemet Windows.

Alligevel vælger de fleste den dyre løsning, skriver 24timer.

Der er flere grunde til, at de gratis såkaldte open source-programmer ikke hitter.

Bruger det, man kender
Per Andersen, managing director fra analyseinstituttet IDC, mener, at vi er for bekvemmelige, når det gælder vores computer.

»De færreste har mod på at afinstallere Windows og installere et andet styresystem. Man bruger det, man kender,« siger han til 24timer.

Blot én ud af 500 danske hjemmecomputere kører således på det gratis styresystem Linux, viser tal fra Foreningen af Danske Internet Medier.

Vælger samme program som arbejdspladsen
En anden grund til at open source ikke bliver brugt mere i de private hjem er ifølge Per Andersen, at danske virksomheder ikke har taget de gratis programmer til sig.

»Man vil gerne bruge samme værktøjer derhjemme som på arbejdet, så hvis arbejdspladsen bruger Microsoft, har man ikke lyst til at skifte hjemme,« siger han til 24timer.

Prøv dig frem
Men der er ikke nogen grund til at holde sig tilbage.

»Man skal bare kaste sig ud i open source-universet og prøve sig frem,« mener forfatter Klaus Ankerstjerne Eriksen, der har skrevet bogen ’Open source – åben og fri software til din pc.’

Mange af programmerne minder om dem, vi i forvejen kender, så det kræver ikke den store computerekspert at sætte Microsoft på bænken.

tjek@pol.dk

Se også

Annonce

PRIVATØKONOMI – Fokus på din økonomi

Læs Politiken hver MANDAG BESTIL I DAG

- Få det bedste fra politiken.dk/tjek på mail

Annoncer
Nettet
11. feb. KL. 09.30

Nye pensionister holder forbrugsfest

Luksusforbruget hos ældre mellem 65 og 74 er steget voldsomt på seks år.

Biler & MC
11. feb. KL. 15.00
Udvidelse. En dieselmotor, som blev introduceret sidste efterår, gør Suzuki Swift mere velegnet som pendlerbil. - Foto: SUZUKI

Biltest: Suzuki sparer på brændstoffet

Ny Swift på diesel kan friste pendlerbilister. Men den burde have et 6. gear.

Tjek
10. feb. KL. 13.58
Rollespillet 'Skyrim' vandt ikke overraskende priserne som årets spil og årets rollespil i går ved Danish Game Awards.

Storladent dragedræberi kåret som årets spil

Årets mest populære internationale computerspil er kåret under Danish Game Awards.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer

Seneste tv på tjek

02:34

10. feb. KL. 07.49 TV Her er årets bedste computerspil