Annonce
Vi guider 12. aug. 2008 KL. 08.41

Vi guider Sådan lever familien med et mediecenter

Hør om familien Kristensens erfaringer med at erstatte dvd-afspiller og stereoanlæg med et computerstyret mediecenter.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print
Vi guider

Mere om mediacenter

Projektoren i loftet, det store plasma-tv og nogle højttalere i sværvægtsklassen antyder, at Mette og Søren Kristensen er mere end almindeligt begejstrede for at slå sig ned i sofaen med en god film.

Hele familiens medieforbrug bliver styret af en central computer, forbundet med fjernsynene af fire xbox-konsoller. Systemet er baseret på Windows Media Center-softwaren fra Microsoft.

Alle parrets 200 film og 600 musikalbum er lagt over på nogle velvoksne computerharddiske og kan kaldes frem på skærmen med et klik på en fjernbetjening.

»Alle de der covers er bare væk, og det er jo dejligt. På den anden side kan vi i dag finde et album eller en film hurtigere end nogensinde før«, siger Søren Kristensen, der har bygget den avancerede underholdningsløsning op gennem de seneste par år.

Huset har tre tv-skærme
Hjertet i familiens Kristensens fredagsunderholdning er en helt almindelig stationær computer udstyret med særlig mediecenter-software og gemt væk bag skabslåger i entreen.

Via lejlighedens netværk sørger den for at sende film, musik eller fotos til familiens projektor og tre fjernsyn.

Alt styres ved hjælp af en af lejlighedens Xbox 360-spillekonsoller, der fungerer som modtagere og kontrolstationer. Familien har en for hvert enkelt tv og en til projektoren.

Det er lige til
»Jeg kan godt se, at det lyder temmelig avanceret, men det har faktisk ikke været svært at sætte op. Du skal svare på et par spørgsmål undervejs i opsætningen af computeren, og de fleste enheder finder hinanden automatisk, når du slutter dem til«, fortæller Søren Kristensen.

Ifølge Søren Kristensen er systemet meget let at betjene.

SKJULTE  KRÆFTER. Mange vælger ligesom Søren Kristensen at køre mediecenter-softwaren fra en almindelig pc som for eksempel den her, der så gemmes væk på et arbejdsværelse eller i et stort skab og derpå kan fjernbetjenes fra stuen.

Nemt og uden reklamer
Mediecenterløsningen er Søren Kristensens projekt. Men hustruen Mette Kristensen er begejstret for den bekvemmelighed, den computerbaserede underholdning giver.

»Jeg tror aldrig, jeg ville have købt en løsning med så meget teknik selv. Men nu, hvor vi har den, er det virkelig smart, og det har en masse fordele. For eksempel blev jeg aldrig venner med vores gamle videomaskine, men mediecenteret er meget nemmere at have med at gøre«, synes Mette Kristensen.

En elektronisk programguide sørger for at du kan se, hvornår tv-kanalerne sender hvad, optage de programmer, du vil se og selv vælge hvornår. Det betyder også, at familien springer reklamerne over, når de ser tv.

Stabilt system – med forbehold
Alle systemets fordele til trods er mediecenter-computerne stadig sjældne i de danske stuer. En forklaring lyder, at forbrugerne ikke orker flere computere i hjemmet, mens andre hævder, at systemerne er for ustabile til at være umagen værd.

Søren Kristensen har ikke oplevet nogle nedbrud i de tre år, det har været installeret. Han tror, at andres nedbrud kan skyldes fremmede programmer og spil, som folk fylder på deres computere.

Et minus ved det nuværende system er husstandens fire Xbox-konsoller, der fungerer som mellemled mellem tv-apparater og mediecomputer. De larmer for meget.

Og bruger for meget strøm, ville Elsparefonden nok tilføje.

Om mediacenter-pc

En mediacenter-pc er en Windows-computer, der kan vise og afspille de samme mediefiler som alle andre computere – dvd-film, musikalbum fra cd eller downloadede filer, diverse fotos med mere – men som i kraft af sin særlige software kan styres med en fjernbetjening, så den kan betjenes fra andre rum i huset, f.eks. via tv-skærmen.

Via hjemmets (trådløse) netværk står mediecenteret i forbindelse med en eller flere extenders, der fungerer som modtagere, mellemled og kontrolstationer. Disse sender den ønskede fil fra mediecenteret videre til det ønskede apparat, f.eks. tv, projektor eller stereoanlæg. Også en konsol som Xbox 360 kan fungere som extender.

Extenderen styres med en fjernbetjening, og man kan se og vælge de enkelte menupunkter på tv-skærmen (eller projektoren) – her er det som at navigere i menuen på f.eks. en dvd-film. Fjernbetjeningen har ikke eget display, hvorfor man skal tænde for tv’et, også for at høre musik. Når musikken er i gang, kan tv-apparatet slukkes igen.

Jo flere extendere der er koblet til mediacenteret, jo flere forskellige filer kan afspilles samtidig på forskellige apparater i hjemmet – for eksempel tv-krimien i et rum og den nyeste musik i et andet, mens feriebillederne bliver sorteret i et tredje.

Har mediacenter-maskinen indbygget tv-tuner, kan den desuden sættes til antennestikket og optage tv-udsendelser og afspille dem forskudt, præcis som med en harddiskoptager. Windows Media Center-maskiner har også en elektronisk programguide, der gør det nemt at indstille optagelserne.

Der findes også mediacenter-løsninger, der er baseret på gratis open source-systemer, ligesom Apple har tilsvarende produkter, der kan en del af de samme ting som de Windows-baserede systemer. Men i almindelig handel er Windows Media Center-computerne langt de mest udbredte.

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer