Annonce
Annonce
Guides 26. nov. 2008 KL. 12.22

Guides Find trygt vej i GPS-junglen

Det er nærmest umuligt at købe et dårligt GPS-apparat, hvis man holder sig til etablerede fabrikater. Se et udvalg her.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print
Guides
  1. Tjek: Avancerede detaljer i billig GPS

    TomTom tager nogle af finesserne fra de dyre modeller og stopper dem ind i de billigste. Prisen stiger ikke nævneværdigt. Se flere detaljer

  2. Indbygget GPS fås til rimelig pris
  3. Billige GPS'er er dyre i drift
  4. Guide: Sportsure med indbygget gps
  5. Du kan overvåge dine børn med ny mobiltelefon
  6. GPS til 1.200 kroner kan det hele
  7. GPS'en kan være årsag til ulykker
  8. GPS’en advarer mod nye fartkameraer
  9. GPS-nyskabelser står til dumpekarakter
  10. Ny GPS med tv er ulovlig
  11. GPS fra Garmin er gjort vandtæt
  12. Se de fedeste mobile gps'er
  13. Byg selv videre på din GPS
  14. Her er de bedste smartphones
  15. Få en GPS til under 1.000 kroner
  16. Den billigste GPS er bedst
Se alle guider
Guides
  1. Få Homer Simpson på din GPS

    Er du træt af kvindestemmen, der fortæller, hvornår du skal dreje, kan du bytte hende ud med Homer Simpson. Hør ham her. Se flere detaljer

  2. Ordbog til at forstå din GPS
  3. Mio bliver bedre og bedre
  4. Garmin populær efter prisfald
  5. TomTom har mange finesser
  6. Navigon først med nyskabelse
Se alle guider

Se mærkerne:

Der er fire mærker, som sidder på en meget stor andel af markedet i Danmark: TomTom, Garmin, Navigon og Mio.

De enkelte modeller kan svinge i pris og udstyr, men den vigtigste egenskab er altid i orden: Evnen til at finde vej. Her er der ingen forskel på dyreste og billigste model.

De fleste vil gøre klogt i at købe et apparat med Europakort. De billigste har kun kort over Norden, men skal man bare på en weekendtur til Hamburg, så står man der med en virkningsløs GPS.

Ekstra kort kan købes bagefter, men det bliver det kun dyrere. Fra starten koster det som regel kun 300-400 kroner at vælge en Europa-model frem for en Norden-ditto.

Vælg mellem to modelrækker
Men inden fars julegave ryger i kurven er der alligevel god grund til at kigge nærmere på de enkelte modeller. F.eks. hos Garmin, hvor der for tiden er to modelrækker.

Den ene – den gamle – har navne, der ender på 0, altså f.eks. 200 og 250, mens de nyeste hedder 205 og 255. Begge serier er stadig i produktion, så man gå ud fra, at de alle sammen er forsynet med nyeste kort.

Men dem med 5-tallerne har et par ekstra nyttige finesser – de andre er til gengæld lidt billigere.

Forskellige generationer på spil
Også hos TomTom er forskellige generationer på spil. I den dyreste serie, GO, hedder en af de aktuelle modeller 730, men forgængeren 720 er også en mulighed. Igen til en lidt lavere pris.

Et tip til kunderne: Gå ind på de forskellige GPS-mærkers hjemmesider og se, hvad de nyeste modeller hedder. Alt andet bør kun købes med klækkelig rabat.