Annonce
Forbrugerelektronik 20. jan. 2012 KL. 11.14

Det Økologiske Råd: Fona, Føtex, og Kvickly snyder kunderne

Stribe af butikker kan få bøder for ikke at energimærke fjernsyn.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Fona, Føtex, Bilka, Expert, TDC, Kvickly, Aldi og Hfi-klubben er alle blevet meldt til Energistyrelsen.

Det skriver DR Nyheder.

Forbrydelsen er ifølge Det Økologiske Råd, at forhandlerne ikke har energimærket forretningernes fjernsyn, ligesom hårde hvidevarer har skullet mærkes i flere år.

LÆS ARTIKELFjernsyn skal sladre om strømfrådseri

Energimærkningen af fjernsyn skulle være sket senest 1. december 2011. Forretningerne skal energimærke alle fjernsyn, så forbrugerne kan se, hvor energieffektivt det enkelte fjernsyn er.

Personer fra Det Økologiske Råd har undersøgt 25 butikker, og kun Elgiganten lever i følge miljøorganisationen op til reglerne om energimærkning.

»Det er skandaløst at så mange kæder overtræder lovgivningen på dette område, og snyder forbrugerne for de oplysninger de har ret til. Alt for mange energi-ineffektive fjernsyn er blevet langet over disken i de sidste par måneder på den bekostning til skade for forbrugernes pengepung og miljøet«, siger Jeppe Juul, Energimedarbejder i Det Økologiske Råd, til DR Nyheder.

LÆS OGSÅEU's energimærke er blevet skrappere

Ifølge Jeppe Juul fortalte flere af de anmeldte butikkers ansatte, at energimærkaterne lå i skuffen, men at de ansatte ikke var så flittige med at få dem sat op.

FACEBOOKBliv ven med Politiken

nyheder@pol.dk

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer