Annonce
Annonce
Forbrugerelektronik 10. apr. 2012 KL. 07.56

Commodore 64's far er død

Ophavsmanden til den mest populære personlige computer nogensinde blev 83 år.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

fakta

Morten Bay har skrevet om teknologi i danske medier i mere end 12 år.

Han var som en af bagmændene bag magasinerne GEAR og T3 med til at sætte gadget-manien i gang i Danmark.

Han har skrevet to bøger om netværkssamfundet, 'Homo Conexus' og 'Generation Netværk', hvoraf sidstnævnte gav ham Fremtidsprisen i 2008.

Med base i Los Angeles rapporterer han om teknologi, underholdning og trends, samt om amerikansk politik.

Han var ikke offer for den samme personkult-dyrkelse som Steve Jobs.

Men i sin storhedstid blev han ofte nævnt i samme sætning som Apple-stifteren og rent historisk spillede Jack Tramiel en langt vigtigere rolle i computer-revolutionen end Jobs nogensinde gjorde.

Jack Tramiel er nemlig næsten eneansvarlig for at have fået computerne ud af de brummende, varme, såkaldte EDB-centre på verdens virksomheder og universiteter og direkte ind i folks hjem.

Hans motto var: ”Vi skal lave computere til masserne, ikke til klasserne.”

Startede hjemmecomputer-revolutionen
Tramiel var således manden bag firmaet, der lavede verdens mest solgte hjemmecomputer nogensinde, Commodore 64.

Der er sikkert et stort flertal af Tjek.dks læsere, der kan huske ”brødkassen” fra start- og midtfirserne, der startede en hel generation af menneskers interesse for IT, og som har ført mangen teknologi-karrierer med sig.

LÆS OGSÅ Sådan bliver du millionær med din egen mobil-app

Commodore 64 blev solgt i omkring 17 millioner eksemplarer, og hvis man tæller dens efterfølger, Commodore 128 med - der var nemlig en 64’er bygget ind i 128’eren – kommer tallet op på 21 millioner.

Det er mere end nogen anden personlig computer-model i verdenshistorien, og Commodore 64 anses derfor for at være den maskine, der for alvor fik computere ud til menigmand og dermed startede en hel informations-revolution. I følgeskab med dens rivaler som for eksempel ZX Spectrum og Amstrad.

KZ-overlever
Jack Tramiel fødtes som Jacek Trzmiel i Polen i 1928.

Da Nazi-Tyskland invaderede Tramiels hjemland, blev han og hans familie sendt til Auschwitz-koncentrationslejren, og derefter i arbejdslejr nær Hannover. To år efter Tramiel-familien blev befriet i 1945, emigrerede Tramiel til USA, hvor han startede Commodore Business Machines i 1955 som en lille opkomling af en konkurrent til International Business Machines, også kendt som IBM.

Tramiel havde tidligere fokuseret på skrivemaskiner, men vidste godt, at der var en revolution indenfor kontormaskiner på vej.

LÆS OGSÅ Se årets bedste gadgets fra Vegas

I løbet af 60’erne og 70’erne specialiserede Commodore sig i elektroniske lommeregnere og i 1977 kom firmaet ud med Commodore PET 2001, den første egentlige PC fra firmaet, der dog primært var rettet mod skoler.

De fulgte den op med en computer rettet mod hjemmebrug, VIC-20, i 1981. Men VIC-20 var ikke kraftig nok til at konkurrere med de videospil, som datidens unge postede milliarder af mønter i på grillbarer og spilarkader verden over.

De tunge drenge startede på en C64
Tramiel vidste dog godt, at han var nødt til at skabe noget, der kunne hive de unge væk fra disse videospil og hjem i stuen i stedet. Sådan ville han nemlig kunne kapitalisere på den voksende videospil-trend ved at bringe den ud til mainstream-publikummet.

Commodore 64 kom på gaden i januar 1982 og var en langt kraftigere computer end VIC-20. På den kunne man spille rigtige computerspil der mindede om de videospil, man var vant til nede fra grillbaren.

LÆS OGSÅMød manden bag Danmarks dyreste spil

Og med de mere end 10.000 spil, der udkom til C64 som spydspids, kom Jack Tramiel og hans brødkasse-lignende computer, der kunne sættes til fjernsynet, helt hjem i folks stuer. En kæmpe succes var skabt.

En succes, der faktisk blev så stor, at en hel generation af computernørder og innovatører startede deres karrierer med denne maskine. Nogle af de helt tunge drenge i nutidens techlandskab startede med Commodore 64.

LÆS OGSÅSkærmtrolden Hugo invaderer Det Kgl. Bibliotek

Et eksempel er Marc Andreesen, der skabte den første, populære webbrowser Mosaic og dens opfølger Netscape (og dermed indirekte Firefox-browseren) og siden er blevet en af de største investorer og figurer i Silicon Valley.

Han har penge i bl.a. Twitter og Digg, og sidder i bestyrelsen for Facebook og eBay. Og han startede på en Commodore 64. Det samme gælder for det dansk/svenske makkerpar Niklas Zennström og Janus Friis, der som bekendt er folkene bag Skype, Rdio og det kontroversielle fildelingsnetværk KaZaA.

Revolutionerede musik-produktion med Atari
Tramiel forlod Commodore i 1984, blot for at køre endnu et firma til tops, nemlig Atari, som han udviklede fra et falleret spilselskab til et computerfirma i egen ret.

Atari-computerne var især brugt i musikbranchen op igennem 80’erne og 90’erne, hvor de mange computerbaserede musikproducere – herunder også danske Soulshock, svor til disse maskiner.

Det var først, da en række retssager i midthalvfemserne satte en stopper for Ataris succes og drev Jack Tramiel ud af firmaet, at musikbranchen gik over til Apple-computere i stedet.Siden holdt Jack Tramiel lav profil og nød et otium med en række bestyrelsesposter i blandt andet Silicon Valley.

Han døde påskesøndag, 83 år gammel.

FACEBOOK Bliv ven med Politiken