Annonce
Annonce
Forbrugerelektronik 17. jul. 2012 KL. 07.44

Microsoft afslører: Her er den nye Office

Mere intuitiv, mere social. Det er kodeordene for den nye generation af Office-produkter, som Microsoft viste frem mandag aften, dansk tid.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

fakta

Morten Bay har skrevet om teknologi i danske medier i mere end 12 år.

Han var som en af bagmændene bag magasinerne GEAR og T3 med til at sætte gadget-manien i gang i Danmark.

Han har skrevet to bøger om netværkssamfundet, 'Homo Conexus' og 'Generation Netværk', hvoraf sidstnævnte gav ham Fremtidsprisen i 2008.

Med base i Los Angeles rapporterer han om teknologi, underholdning og trends, samt om amerikansk politik.

Der lader til at være lidt forvirring om navnene. Men derudover virker Microsoft stolte over og begejstrede for de nyeste versioner af verdens mest udbredte kontorpakke, der samtidig er Microsofts mest solgte softwareprodukt. Ændringerne er da også større end sædvanligt.

Microsofts topchef, Steve Ballmer var selv på scenen for at introducere pressen for den næste version af Office. Eller rettere, de næste versioner. For til pressemødet virkede det som om, Microsoft-folkene ikke engang selv kunne finde ud af at skelne mellem Office 2013, der også er kendt under kodenavnet Office 15, og så Office 365, der er en online abonnements-baseret version af Office, rettet mod erhvervslivet.

LÆS OGSÅHvad viser Microsoft frem i aften?

Nu kan den brede offentlighed dog også bruge Office 365 som en net-tjeneste, i stedet for at gå ned i en butik for at købe Office, hvor den vil hedde Office 2013. Men den Office-pakke, man får adgang til via Office 365-tjenesten er OGSÅ Office 2013 (eller 15 eller hvad den nu hedder. )

Forvirret?

Det skal man ikke nødvendigvis være, for Microsoft vælger selv bare at kalde det hele for Office. De efterfølgende tal er ligegyldige. Det er bare Office nu. Lad det være slået fast.

Ansigtsløft
Hvad er det så, der er nyt i den nye Office?

Først og fremmest har alle programmerne fået sig en ordentlig, grafisk overhaling. Allertydeligst er dette i et af Office-pakkens allermest brugte programmer, Word. Her har Microsoft nu indført to ”tilstande”, som man kan bruge programmet i. Den ene er ”Reading Mode”, hvor man kan læse teksten nemt og lækkert i et flot, grafisk layout.

LÆS OGSÅMicrosoft går i kødet på konkurrenterne

Dette har Microsoft uden tvivl gjort, fordi de ønsker at springe et led over mellem forfatter og læser. Ofte – som det for eksempel er tilfældet med de ord, du læser lige nu – bliver teksten først skrevet i Word, og derefter omformet og layoutet til f.eks. et magasin eller et website.

Med Reading Mode håber Microsoft, at man vil kunne læse Word-dokumenter, som man ville læse et PDF-dokument i flot layout, sådan at man ikke skal igennem denne layout-proces først. I den næste version af Word er det derfor også nemmere at tilgå og indsætte billeder fra nettet direkte i dokumentet, samt at flytte rundt på billeder og tekst. Word vil således også kunne bruges som e-bogslæser på en tablet.

En ny menu, ”Radial Menu” giver én et hjul med forskellige designmuligheder, og man kan lynhurtigt se, hvordan ens dokument tager sig ud, samt gøre det lækkert og læseligt.

Ring til folk fra Outlook
En anden Office-klassiker, der har fået en overhaling, er Outlook. Her kan man for alvor se, hvorfor Microsoft i sin tid købte Skype. Hvis en kontaktperson i Outlook også bruger Skype, kan man ringe op til ham eller sende en chat-besked, direkte fra Outlook. Man skal altså ikke bruge Skype til at ringe med, man kan gøre det uden at forlade sit mailprogram.

LÆS OGSÅ Her er Microsofts hemmelige våben i smartphone-krigen

Dertil kommer, at tredjeparts-firmaer nu også kan lave apps til Outlook. Microsoft viste for eksempel en app frem, der automatisk kan aflure, om man i en e-mail-samtale er i gang med at tale om at mødes og så komme med et kalenderforslag, der så kan sendes ud som mødeinvitation til emailens deltagere – helt automatisk.

Outlook har også fået en grafisk overhaling, så det hele virker mere enkelt, og det er mere intuitivt at udforme og læse sine e-mails. Det handler blandt om at Microsoft nu har integreret den populære feature fra webmail-tjenester, hvor man kan læse mail-korrespondance som én lang samtale.

Lavet til touch-skærme
Nyhederne i præsentationsværktøjet Powerpoint går allermest på touch. Via berøringsfølsomme skærme kan man nu præsentere direkte fra en tablet med endnu flere interaktionsmuligheder end før. Bruger man en digital pen, kan man f.eks. skrive direkte på sine slides, efterhånden, som man viser dem frem.

LÆS OGSÅ Den »mest revolutionerende« Windows-version er færdig til august

Excel er også blevet gjort mere intuitiv. Med Flashfill-funktionen kan Excel nu selv gætte, hvad du prøver at udvinde af en kolonne data, og så udfylde en række felter med lignende data. Det bliver hjulpet af QuickAnalysis, der gør det til en leg at lave diagrammer og andre repræsentationer af data.

I det hele taget ønsker Microsoft, at Office skal kunne bruges helt uden et tastatur og en mus, fordi de gerne vil kunne give forbrugerne mulighed for at bruge Office på tablets. Derfor er kodeordene for den nye Office-strategi: Intuitivitet og Berøringsfølsomhed.

Office overalt
Microsofts vision er nemlig, at Office-arbejdet flyder frit mellem de tre platforme, som Windows 8 skal være til stede på fra efteråret: Computeren, Tablet’en og Smartphonen. Derfor er alt i den nye Office også koblet op til skyen i form af Microsofts online lagertjeneste SkyDrive.

Alt synkroniseres i SkyDrive, lige fra hvor du sidst befandt dig i dokumentet (så du kan starte samme sted på en anden maskine) til de ord, du selv har lært ordbogen i din telefon eller i Word. Og naturligvis kan du tilgå dine dokumenter fra en hvilken som helst Windows 8-tablet, computer eller telefon.

LÆS OGSÅ Ny brug af Kinect: Spil Angry Birds på en helt almindelig glasrude

Steve Ballmer kaldte den nye Office for en refleksion af ”Det moderne kontor”, der ikke var fæstnet i tid og sted. Og understregede dette ved at berette, at selv den lette version af tablet’en Surface, der kommer til oktober, og som ikke har en fuld Windows-installation ombord, vil kunne bruge en fuld udgave af Office.

Det er første gang, Microsoft lancerer en fuld Office-pakke, der kan køre på en let tablet. Men det bliver nok ikke sidste gang.