Annonce
Annonce
SektionerMedier |
Aktuelle temaer
Satire |
GenvejeServices |
Andre websitesKontakt |
Bordfolk, æggebæger
Med kollektionen 'Bordfolk' har Lucie Kaas givet nyt liv til de dansk designede æggebægere, der prydede morgenbordene 60'erne og 70'erne.
Pluspris 85 kr.
Alm. pris 100 kr
|
|
|
|
||||
|
Pluspris 679 kr.
Alm. pris 799 kr
|
|
Pluspris 1145 kr.
Alm. pris 1350 kr
|
|
Pluspris 99 kr.
Alm. pris 129 kr
|
|
Pluspris 219 kr.
Alm. pris 259 kr
|





Ærkerivaler: Derfor strides Apple og Google
Krig. Tidligere på året annoncerede Apple, at de dropper det populære Google Maps program på iPhone og iPad og i stedet lancerer deres eget navigationssystem. - Foto: Nader Khouri/AP
De to firmaer var engang så gode venner, indtil Android kom imellem dem.
Seneste nyt
Klarlunds Brevkasse
Søren Ryges Brevkasse
Brevkasse om kemi
Mest læste
I DAG
I GÅR
SENESTE UGE
Send artikel
(E-mail, adskil flere med komma)
Fra (E-mail): Besked:fakta
Morten Bay har skrevet om teknologi i danske medier i mere end 12 år.
Han var som en af bagmændene bag magasinerne GEAR og T3 med til at sætte gadget-manien i gang i Danmark.
Han har skrevet to bøger om netværkssamfundet, 'Homo Conexus' og 'Generation Netværk', hvoraf sidstnævnte gav ham Fremtidsprisen i 2008.
Med base i Los Angeles rapporterer han om teknologi, underholdning og trends, samt om amerikansk politik.
Tilbage i 2007, da iPhone blev introduceret til verden, var Google en stor del af Apple-universet.
Daværende Google-topchef, Eric Schmidt, var endda på scenen sammen med Steve Jobs for at cementere makkerskabet. Men i dag er de to tidligere partnere meget langt fra hinanden og Apples beslutning om at smide YouTube ud af iPhone er bare endnu et tegn på uvenskabet.
På vej mod en Google-fri iPhone
Mandag sendte Apple den seneste beta-udgave af den næste udgave af deres mobile styresystem ud til de udviklere, der sidder og laver apps til iPhone og iPad. Det er denne version, iOS 6, der kommer til at sidde i den kommende iPhone 5, og som sandsynligvis lanceres samtidig med sidstnævnte.
LÆS OGSÅ Apple skrotter YouTube i ny iPhone
Men da app-udviklerne fik installeret denne nye betaversion, fik de sig noget af en overraskelse. Den YouTube-app, der siden lanceringen af iPhone har fulgt med automatisk, var ikke længere til stede. Det er anden gang inden for kort tid, at Apple har valgt at droppe at lade Google-produkter følge med iPhone.
Tidligere på året blev det nemlig annonceret, at Apple ikke længere vil støtte sig til Google Maps, når det gælder navigations-tilbuddene på iPhone og iPad. I stedet har Apple lanceret deres egen kort-software, der bliver lanceret officielt sammen med iOS 6.
Apple dropper Google-aftalerne
I en udtalelse til websitet The Verge har en talsmand fra Apple meddelt, at den licensaftale, som firmaet havde med Google, er udløbet og ikke vil blive fornyet. Dette gælder dog tilsyneladende kun for den nyeste version af softwaren, og ikke iOS 5, der stadig er den software, langt de fleste har siddende i deres mobile Apple-enheder.
LÆS OGSÅ Google Maps forsvinder fra din iPhone
Google og Apples partnerskab er bundet op på dyre aftaler og kontrakter, og Google holder fast i disse, så lang tid, de kan. Ifølge Computerworld-bloggeren Jonny Evans har Google for eksempel betalt op mod seks milliarder kroner om året for at få lov til at være standard-søgemaskine i Safari-webbrowseren på iPhone og iPad.
Det er nu nemmere end nogensinde at skifte Google ud med et alternativ.
Af samme grund vil man stadig kunne se videoer via YouTube på sin AppleTV-boks, der er omfattet af en separat aftale. Det er dog formodentlig kun et spørgsmål om tid, før Apple også lader denne aftale udløbe.
Google har overfor The Verge bekræftet, at firmaet er på vej med deres egen YouTube-app, som man så bare selv skal hente i App Store i stedet for. Google antyder i deres udmelding, at de vil gøre noget ekstra ud af YouTube-oplevelsen, nu hvor de ikke skal koordinere det hele med Apple først.
Microsoft og Apple i fælles front mod Google
Det centrale i hele striden er dog ikke, om YouTube eller Google Maps følger med iPhone og iPad automatisk, eller hvorvidt Safari bruger Google som standard-søgemaskine. Det centrale er, at de to Silicon Valley-naboer er længere fra hinanden end nogensinde, selvom den fysiske afstand mellem dem kun er få kilometer.
Det er især Googles succes på smartphone-fronten med styresystemet Android, der gør ondt i hjertet på Apple. Android er nemlig blevet verdens mest udbredte smartphone-system ved hjælp af elementer, som Apple mener, Google har nappet fra iPhone. Det er bl.a. det, der ligger til grund for de mange søgsmål mod Samsung, som Apple har kørende lige nu. Samsung er den største producent af Android-telefoner i verden.
LÆS OGSÅ Googles telefon er blevet forbudt i USA
Der er flere bloggere og observatører, der lige nu spekulerer i, om Apple og Microsoft vil danne fælles front mod deres fælles ærkerival, Google. Microsoft har i årevis betragtet Apple som en partner og ikke en konkurrent, både på grund af Mac-brugeres foretrukne brug af Office frem for Apples egen iWork, men også fordi, Apple selv har faciliteret, at man nu kan installere Windows på sin Mac.
Både Steve Jobs og Microsoft-topchefen Steve Ballmer har derimod tidligere udtrykt deres had til Google i mere end utvetydige termer. Da en af Microsofts topfolk, Mark Lucovsky i 2004 gik over til søgegiganten, reagerede Steve Ballmer angiveligt ved at smide en stol igennem lokalet og råbe ukvemsord om Google-chefen Eric Schmidt, som han lovede at ”begrave”.
Bing erstatter Google i Safari
Han svor også ved samme lejlighed, at han ville ”dræbe Google”. Steve Jobs var så vred over, at Google i hans øjne havde stjålet iPhones grundsubstans til deres Android-platform, at han overfor flere medarbejdere og journalister lovede at føre ”Atomkrig” mod Google og Android.
LÆS OGSÅ Google invaderer iPhone med Chrome og Drive
Det første skridt, der ifølge flere kilder skulle være en cementering af Microsofts og Apples fælles front mod Google, er at Microsofts søgemaskine, Bing, på et tidspunkt vil erstatte Google som standard-søgemaskine i Safari på iPhone og iPad. Dette er dog stadig ren spekulation.
Derudover kan man formodentlig forvente, at Apple vil forsøge at begrænse integrationsmulighederne for Googles apps så vidt, det er muligt indenfor konkurrencelovgivningens rammer. Microsoft er af Google blevet anklaget for det samme i forbindelse med integrationen af Googles Chrome-webbrowser i den kommende Windows 8.
Krigens tabere er forbrugerne
Microsoft har siden indrømmet, at konkurrerende browsere ikke har samme vilkår som deres egen i Windows 8, hvilket tidligere har ført til domme over firmaet ved EUs konkurrencedomstol, og derfor forventes rettet.
LÆS OGSÅ Ærkerivaler: Så stærk er Samsung i forhold til Apple
Hvis krigen mellem Apple og Microsoft på den ene side og Google på den anden side optrappes, risikerer forbrugerne at blive de store tabere. Potentielt kan det nemlig betyde, at Google-produkter som Chrome-browseren, Google maps og lignende får svære vilkår på de to mest udbredte PC- og tabletplatforme i verden, nemlig iOS og Windows.
Omvendt sidder Google som nævnt på verdens mest udbredte smartphone-platform, Android. Og de mange Android-brugere skal næppe skal forvente at kunne få fingre i Android-udgaver af Microsoft Office eller Apple iTunes lige med det samme.
Se også
Ryge: Årstiden for det store hvide brus
Klarlund: Sådan spiser du dig til en bedre præstationsevne
Sådan bruger du Rejsekortet rigtigt
Simon så sin afdøde kollega i Facebook-reklame: »Jeg er moralsk forarget«
En kvinde, der har været død i tre år, bliver brugt i fupreklamer på Facebook.
Digital happyhour lokker tusinder af unge i byen
Facebooks telefonsatsning har floppet fælt
Efter 36 timer: Telenors webmail virker igen
Frustrerede mailbrugere hos Telenor får en undskyldning.
Langt flere oplever komplikationer efter fedmeoperationer
Pensionskunder i tusindvis er villige til at gamble med opsparingen
Der kan være penge at tjene på at omlægge pensionen, siger forbrugerøkonom.
penge & bolig
sundhed & motion
mad
digitalt
biler & mc
tjek & guider
Seneste på digitalt
Test
Guides
Seneste tv på tjek
11. maj. KL. 14.11 TV Ren guf: Sådan laver du en chokolade dessert der imponerer
4. maj. KL. 12.43 TV Skaldyrsfingre og kold hvidvin: Nyd en forårsfristelse
20. apr. KL. 10.41 TV Lækkerbidsken: Forelsket i æblekage - og kæresten
14. apr. KL. 10.47 TV Espresso: Sådan laver du verdens bedste kop kaffe derhjemme
30. mar. KL. 15.43 TV Mød manden der begravede sin kone i haven
9.Z kræver revanche i ølstafet
Trafiklys betydning