Annonce
Forbrugerelektronik 25. okt. 2008 KL. 13.00

Sort skærm truer to millioner tv’er

Hvis du modtager DR og TV 2 fra antenne, skal du inden for et år købe nyt tv eller ekstra udstyr. Ellers ryger dit signal.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Vejviser til tv-signalet

På nettet kan du finde flere informationer om, hvorfor og hvordan du skal forholde dig til digitaliseringen af tv-signalet over Danmark.

www.detnyetv-signal.dk

www.digitaliseringen.dk

www.digi-tv.dk

--------

Læs også: Sådan sikrer du dit tv

Mange danskere stoler på, at tv-signalet kommer af sig selv på samme måde som strømmen ud af væggen.

Men 31. oktober 2009 klokken 00.00 er billedet på skærmen ikke længere en selvfølge.

Her bliver der nemlig slukket for det analoge tv-signal, som har givet danskerne oplysning, underholdning og tidsfordriv siden 1951.

I stedet vil det udsendte signal være komplet digitalt, og hvis man i dag får liv i kassen fra en antenne i stuen, på loftet eller taget, skal man inden for det næste år gå ned til en tv-forhandler.

Her skal man enten investere i en digital modtagerboks eller et nyt farvefjernsyn med indbygget digital tuner, kaldet IDTV.

Læs også: Sådan sikrer du dit tv

Hver tredje tv i fare
Dugfriske tal, som Megafon har indsamlet for DR, viser, at 2,1 million tv-apparater i dag modtager signalet fra en antenne. Dermed er mere end hver tredje danske fjernsyn i fare for at gå i sort 1. november 2009.

Den største offentlige oplysningskampagne nogensinde er derfor på trapperne, og udfordringen bliver at få budskabet og løsningen ud til den alleryderste antenne og de mest isolerede borgere i Danmark.

»Vi skal forsøge at nå de marginaliserede danskere; de ældre og dem på landet uden kontakt til omverdenen. Tv’et har en stor social funktion, så hvis ikke vi får budskabet igennem, risikerer samfundet at miste en sammenhængskraft«, siger Torben Dan Pedersen, leder af kampagnen ’Det nye tv-signal’, som har 45 millioner skattekroner i ryggen.

En modtagerboks pr. apparat
Danskere, der i dag får tv via kabel, satellit, bredbånd eller fibernet, vil ikke blive berørt af lukningen af det analoge signal. Og dog.

For mange har et ekstra tv med antenne i soveværelset, børneværelset, i sommerhuset eller campingvognen. Også de skal købe en digital modtagerboks for hvert apparat.

Og hvis video- eller dvd-optageren ikke har en indbygget digital tuner, skal også den have sin egen boks for at kunne optage en anden kanal end den, der flimrer over skærmen.

Digitaliseringen af tv-signalet er i fuld gang i USA og Europa, og både Sverige og Finland har allerede sagt adjø til det analoge signal.

Bedre kvalitet
Fordelen ved det digitale signal er først og fremmest bedre kvalitet, forklarer Carsten Corneliussen, DR’s tekniske ekspert i digitalisering og talsmand for ’DIGI-TV’, som udsender det nye digitale tv-signal på vegne af DR og TV 2.

»Det analoge tv-signal giver for eksempel sne på skærmen i yderområder og er en gang imellem generet af ekstreme vejrforhold. Fidusen ved det digitale system er, at sendemasterne vil spille sammen, så signalet bliver stærkere og mere konstant, mens billedet på skærmen bliver flottere«, siger Carsten Corneliussen.

Det digitale signal har været i brug siden foråret 2006, så danskere, som allerede har investeret i en boks eller et nyt fjernsyn med IDTV oplever allerede en bedre kvalitet, når de ser DR og TV 2.

To slags signal
Men det digitale signal kommer i to udgaver – de såkaldte MPEG2 og MPEG4.

MPEG2-signalet bliver forældet i 2012, så hvis man vil være ekstra fremtidssikret, skal man investere i en boks eller et tv, som kan modtage MPEG4-standarden, lyder rådet fra Carsten Corneliussen.

»For at undgå forvirring skal forbrugerne bare spørge sig selv, hvad de vil se. Hvis de kun vil se DR 1, DR 2 og TV 2, kan de nøjes med at købe en MPEG2-boks. Hvis de vil have adgang til DR’s nye kanaler og Folketingets nye kanal samt undgå at købe en ny boks i 2012, skal de investere i en MPEG4-boks, som lige nu er noget dyrere«, siger han.

Billigere betalings-tv
En anden effekt af digitaliseringen bliver formentlig lavere priser for dem, der ønsker mere end public service-tv.

I dag kan man med en antenne kun modtage DR 1, DR 2 og TV 2, men via det digitale signal får alle mulighed for at se ti gange så mange kanaler.

Staten har solgt rettighederne til at udbyde betalingskanaler via det digitale net til Boxer TV. Fra 1. november næste år vil den svenske koncern give danskerne adgang til op mod 29 ekstra kanaler, hvis de altså køber et abonnement.

»Betalings-tv vil blive billigere, og forbrugerne vil få mere indflydelse på, hvilke kanaler de gerne vil have«, lover Steen Ulf Jensen, administrerende direktør i Boxer TV, der endnu ikke vil afsløre, hvilke kanaler Boxer TV vil udbyde. Men han vil gerne love, at en gratis modtagerboks følger med et nytegnet abonnement.

Øget konkurrence
At skærpe konkurrencen på markedet for betalings-tv har været statens hensigt fra begyndelsen, siger professor i medievidenskab Frands Mortensen.

Eksempelvis leverer TDC i dag kabel-tv til hver anden danske husstand og har derfor stor magt over kunder og kanaler. Med konkurrencen fra Boxer TV vil TDC være presset til at pakke kanalerne på mere forbrugervenlige måder, vurderer han.

»I det hele taget får danskerne om et år lettere adgang til mere tv. DR vil distribuere flere gratis kanaler til hele befolkningen, men det vil også blive nemmere at opkræve betaling for kommercielle kanaler. Der vil komme mere tv – men ikke nødvendigvis bedre tv«, siger Frands Mortensen fra Aarhus Universitet.

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer