Annonce
Forbrugerelektronik 7. sep. 2009 KL. 07.58

Dit fjernsyn skal vise 3D

Flere tv-producenter vil have os til at skifte fladskærmen ud med et 3D-tv. Men det kan blive svært at få forbrugerne med.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

fakta

Et 3D-tv fungerer ved, at hver anden linie i billedet opfanges af højre øje, og hver anden linie af venstre.

Når billederne sættes sammen i hjernen, skaber det en markant dybde-effekt i billedet.

Enkelte mennesker med bygningsfejl kan dog ikke se effekten. For dem vil billedet ligne et almindeligt, lidt uskarpt tv-billede.

Se også:

Står det til de store tv-producenter, så er det slet ikke nok, at danskerne har udskiftet det gamle billedrørs-tv med en fladskærm.

Inden for en kort årrække, skal den nye fladskærm nemlig skiftes ud med et 3-D fjernsyn.

»Mit bud er, at om fem år står der et 3D-tv i hvert andet hjem. Og kigger vi ti år frem, har 3D helt afløst de gamle fladskærme«, siger Jan Petersson, der er salgschef i JVC Danmark.

LÆS ARTIKEL Danske biografer boykotter bølge af nye 3D-film

JVC, Sony og Panasonic præsenterede alle deres bud på et 3D-tv på årets elektronikmesse i Berlin. Tidligere har også den største europæiske tv-producent, Philips, præsenteret et 3D-tv, men den hollandske koncern valgte dog ikke at sætte apparatet i produktion.

»Men vi har planen i skuffen, og hvis det bliver en succes, er vi klar«, siger kommunikationschef i Philips Erling Madsen.

Det er ikke første gang, at tv-branchen har leget med 3D-planer, men når chancen for succes er større nu, hænger det sammen med, at de store Hollywood-producenter for alvor har fået øjnene op for formatet.

Biograffilm i 3D
Den kommende storfilm fra James 'Titanic' Cameron, Avatar, er således filmet med 3D-teknik.

Som man har set det med mange andre elektroniske nyskabelser, kan tv-producenterne dog ende med at spænde ben for sig selv.

De store producenter arbejder nemlig med forskellige standarder. Det vil sige, at der kræves forskellige typer 3D-briller til de forskellige tv.

Samtidigt har det fleste af producenterne lagt sig fast på en teknik, der kræver, at filmen er optaget i et særligt 3D-format.

Det kan gøre det svært at få forbrugerne med på ideen, for det betyder, at der fra starten ikke vil være særligt mange titler at vælge imellem.

Hos JVC har man dog valgt en model, der gør, at man også kan se almindelige Bluray-film i 3D.

»Det er klart, at effekten bliver størst, hvis man ser en decideret 3D-film. Men den er nu også ret stærk, selv om man ser en helt almindelig Bluray-film«, siger Jan Petersson.

25.000 kroner for de billigste
De 3D-tv, som producenterne præsenterede i Berlin denne weekend, er alle prototyper. Endnu kan man altså ikke gå ned til en radio/tv-forhandler og købe sig et 3 dimensionelt tv. Ifølge Jan Petersson kan det dog komme hurtigt.

»Vi har ikke besluttet os til, hvornår det skal på markedet, men jeg vil tro, at man kan købe det i foråret 2010«, siger han.

Det ligger heller ikke fast, hvad 3D-apparater skal koste, men hos JVC kommer priserne formentlig til at starte omkring 25.000 kroner for de billigste.

ritzau

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer