Annonce
Annonce
Forbrugerelektronik 23. mar. 2010 KL. 11.50

Fullrate betaler 100.000 kroner for prissnyd

Uklare priser koster bredbåndsfirmaet en bøde, oplyser Forbrugerombudsmanden

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
print

Forbrugerombudsmanden anmeldte sidste forår otte bredbåndsudbydere for ikke at give tydelige nok prisoplysninger til forbrugerne.

Nu har Fullrate, der var et af selskaberne, accepteret en bøde på 100.000 kroner.

LÆS ARTIKELPrisen for mobilt bredbånd rasler ned

»Jeg er glad for, at Fullrate har erkendt forholdet samt rettet deres markedsføring, da det er med til at gøre markedet mere gennemsigtigt og derved nemmere for forbrugeren at overskue«, siger forbrugerombudsmand Henrik Øe i en pressemeddelelse om sagen.

Priser på Fulrates hjemmeside var forkerte
Fullrate havde på deres hjemmeside annonceret med den månedlige abonnementspris for bredbånd uden at oplyse den samlede mindsteudgift for produktet.

Der var nemlig både en bindingsperiode på seks måneder, et oprettelsesgebyr og et fremsendelsesgebyr forbundet med at tegne abonnementet. Når mindsteprisen ikke oplyses, er det en overtrædelse af markedsføringsloven.

LÆS ARTIKELBredbåndskunder får en halv million tilbage

Desuden blev selskabet også politianmeldt for overtrædelse af markedsføringslovens § 3, fordi selskabet i en prisliste på selskabets hjemmeside havde oplyst, at oprettelse kostede 0,- kroner, selvom oprettelsen reelt kostede kr. 99,- kroner for kunder, der ikke havde en router i forvejen.

Med bøden betalt regner Forbrugerombudsmanden nu sagen for afsluttet.

LÆS ARTIKELMobilt bredbånd indhenter fastnettet