Annonce
Nettet 24. sep. 2010 KL. 11.50

Facebook blev lagt ned af politiske aktivister

Sikkerhedsekspert: Politisk bestemt utilfredshed udløste angreb på Facebook.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

fakta

Artikel opdateret 15.33

Link til 4chan.org/

Læs mere om forummedlemmernes seneste internetangreb sidste weekend på to amerikanske musik- og filmrettighedshjemmesider. Det viser blandt andet en forbindelse til den svenske piratside thepiratebay.org. (Eksternt link til wikipedia.org)

Det var ikke en helt tilfældig teknisk fejl, der i går lagde Facebook ned i mere end to timer, som den officielle Facebook-blog meddelte i aftes.

Det var sandsynligvis et større antal aktivister, der bag hver deres computer satte et program igang med at sende tusindvis af museklik samtidigt på Facebook, der fik verdens største sociale netværk i knæ.

Pengemaskinen Facebook
Angrebet blev ifølge sikkerhedsekspert Peter Kruse fra firmaet CSIS Security Group rettet fra medlemmer af forummet 4chan, der er utilfredse med, hvad de kalder pengemaskinen Facebook.

LÆS ARTIKELFacebook ramt af timelangt nedbrud

Og det var angiveligt opfordringer fra medlemmer af forummet 4chan i anledning af Facebook-stifteren Mark Zuckerbergs velgørende donation af et stort pengebeløb, der var anledningen til angrebet, fordi det angiveligt viser, hvor kapitalistisk Facebook er.

»Der sidder en masse mennesker i det forum, som millioner af andre er parat til at lytte til, og når tilstrækkeligt mange synes, det er ok at angribe for eksempel Facebook, så kan de rette kanonen mod hjemmesiden«, fortæller Peter Kruse.

Alle kan melde sig ind i forummet, og ifølge Peter Kruse er det helt vilkårligt, hvad der skydes på, men der skydes bredt.

LÆS ARTIKELHusk at låse hoveddøren og din Facebook-profil

Han fortæller, at der for et par dage siden blev opfordret på forummet til et angreb mod Facebook angiveligt på baggrund af Mark Zuckerbergs donation, som ifølge forummet viser, at Zuckerberg på trods af, at han kun ejer 20 procent af aktierne i Facebook alligevel skovler så mange penge ind, at han kan smide dem til højre og venstre.

Den 26-årige Mark Zuckerberg er god for syv milliarder dollars, og hans seneste donation var på 100 millioner dollars til Newarks offentlige skolesystem i staten New Jersey, der skulle være et af USA's dårligst fungerende skolesystemer.

Peter Kruses firma CSIS Security Group holder skarpt øje med forummet 4chan, men han fortæller, at forummets medlemmer endnu ikke har rettet noget angreb på danske firmaers og organisationers hjemmesider.

4chan rettede i sidste weekend et lignende angreb mod to amerikanske hjemmesider, der huser antipiratgrupper for henholdsvis de amerikanske musik- og filmrettighedshavere, RIAA og MPAA. Begge sider blev lagt ned.

LÆS ARTIKELFacebook-tjeneste kan afsløre om du pjækker

»Det er i alvorlig grad skadeligt for Facebook, at nogen er i stand til at lægge siden ned i over to timer. Jeg vurderer, at Facebook mister millioner af dollars i annonceindtægter efter sådan et nedbrud«, siger Peter Kruse.

Facebook fastholder på sin offcielle blog, at nedbruddet skyldtes en intern databasefejl, der tvang Facebook til selv at lukke siden ned.

Kan du give et bud på, hvorfor Facebook fastholder forklaringen om den interne fejl?

»Det kan jo i princippet være en kombination af en intern fejl og angrebet udefra, men årsagen til at nedtone angrebet kan også bero på damage control. Jeg finder det usandsynligt, at Facebook udelukkende ser interne database problemer som grunden til deres utilgængelighed. Uanset vælger de mod offentligheden at fokusere på interne problemer«, siger Peter Kruse.

Deltagere registreres ikke
4chan er et specielt forum, hvor deltagerne ikke registreres, og data ikke bliver gemt permanent. Date slettet for det meste løbende efter en halv time, så det er uhyre vanskeligt bagefter at spore, hvad der historisk sker i forummet, hvilket er med til at gøre den meget anvendt af aktivister på nettet. Intet fra siden kan spores.

Metoden der anvendes kaldes DDoS, (Distributed Denial of Service) og den kan udføres af enkle programmer, som lader hver enkelt computer sende en uendelig mængde klik eller anmodninger til en server, så serveren sløves så meget, at den ikke kan arbejde.

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer