Annonce
Nettet 1. okt. 2010 KL. 15.00

Bibliotekerne lukker spilhjemmeside

Selvom computerspil er et populært udlånsmedie, stopper bibliotekernes centrale formidlingsside om spil nu pga. pengemangel.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

15 måneder fik bibliotekernes fælles spilside på nettet - spilogmedier.dk.

Den 1. november må bibliotekerne bag trække stikket ud, mens det dog stadig er muligt at »downlåne« - dvs låne computerspil via internettet og spille dem på sin egen pc - fra siden.

LÆS GUIDE Find gratis film og lydbøger - helt lovligt

»Det er dårlige tider for bibliotekerne med mange besparelser, så vi har desværre uden held forsøgt at videreføre websiden som en abonnementsordning til bibliotekerne« siger projektleder Tina Pihl fra Frederiksberg Bibliotek.

»Prisen var 17 øre pr. indbygger, men alle biblioteker er økonomisk trængte for tiden, og så ser man på, hvor man får den største nytteværdi. Det handler ikke om, at spilformidling på de danske biblioteker bliver forringet, men det er blot dårlig timing«, siger Tina Pihl.

Ikke nok abonnenter
Fra første færd har målet med Spilogmedier været at kunne finansiere en redaktør på deltid, men når de danske biblioteker ikke har ville tegne abonnement på siden, er det mislykkedes.

LÆS ARTIKELDownload gratis spil fra biblioteket

Spilogmedier.dk har siden juni sidste år sat fokus på de danske bibliotekers spiludlån og løbende bragt anmeldelser af både kommercielle og independent spil for unge og voksne. Samtidig har de opsamlet spilnyheder fra danske sites som Playstadium , Gamer´s Globe og Daily Rush .

Selvom formidlingsdelen af Spilogmedier.dk nu lukker ned, så fortsætter muligheden for gratis at "downlåne" et spil i en uge - primært danske børnespil som 'Max & The Magic Marker', 'Pixeline Hotel Skrottenborg' og 'Hugo: Troldeskoven'.

Det kræver dog, at ens bibliotek har tegnet abonnement på tjenesten (se listen på nedenstående link).

Lån gratis spil her via Spilogmedier.dk (EKSTERNT LINK)

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer