Annonce
Nettet 19. mar. 2011 KL. 03.00

Ulovlige spil er en milliardforretning

Ingen griber ind, mens folk lokkes i fælden med bonusser og gratis prøvespil.

send

Send artikel

Til:

(E-mail, adskil flere med komma)

Fra (E-mail): Besked:
banner
banner
print

Har du et spilleproblem?

Se de 10 spørgsmål nedenfor. Svarer du ja til ét til to, er du i risikozonen.

1. Bliver du fraværende, når du tænker på spil eller spiller?

2. Skal du øge indsatsen for at få en følelse af spænding?

3. Bliver du rastløs eller irriteret, når du er nødt til at forlade spillet?

4. Spiller du for at slippe for at tænke på dagligdagens problemer?

5. Går du tilbage til et spillested for at vinde tabte penge tilbage?

6. Lyver du over for familie og omgangskreds om at du spiller?

7. Har du begået kriminalitet, f.eks. checkrytteri, tyveri eller underslæb for at kunne spille?

8. Har du mistet eller bragt venskaber, job eller uddannelse i fare via spil?

9. Har du overladt det til andre, familie eller institutioner, at redde dig ud af økonomiske problemer, som du udelukkende er havnet i på grund af spil?

10. Har du forsøgt kontrollere eller stoppe dit spil, uden held?

Se også:

32-årige Betina spillede sig ud af gælden. 26-årige Morten vandt penge til sin udbetaling. Og 49-årige Åse tjener mere ved at spille bingo på nettet, end hun gør på sit arbejde.

Sådan lyder nogle af de solstrålehistorier, som skal skaffe nye kunder til bingospil på nettet. Men reklamerne og spillene er ulovlige, og bruger metoder, som lokker hr. og fru Danmark ind i netspil, der meget hurtigt bliver en dyr fornøjelse.

De udenlandsk baserede spil har ikke dansk licens, og er begyndt også at ramme folk, der ikke før har kastet sig ud i pengespil.

»Vi ser en ny type klienter, som ikke ellers ser sig selv som spilletyper, men som bliver fanget ind af nogle af de markedsføringsmetoder, som de lovlige spil under Danske Spil ikke vil og må benytte sig af«, siger Michael Jørsel, der som leder og stifter af Center for Ludomani har 20 års erfaring med spilmisbrugere.

LÆS ARTIKELFolk i bundløs gæld kimer rådgivere ned

I det seneste år er det 20-25 stykker ud af knap 1.000 ludomaner i behandling, som har en ny profil.

»De nye spillere har som fællestræk, at de ikke spiller om penge, før de pludselig møder et tilbud om, at de får en masse dollars at spille for, hvis de melder sig ind på et af de udenlandske spillesites. Det sætter dem i gang«, siger han.

Milliarder til udenlandske firmaer
Reklamerne for spil har bevist deres effekt. Siden 2003 er antallet af spillere i Danmark vokset eksplosivt, så spil på netpoker og betting giver firmaerne en indtægt på 1,4 milliarder kroner, efter at præmierne er betalt.

Ud af dem scorer de ulovlige udenlandske spil næsten en milliard kroner, som står for 67 procent af spilaktiviteten på nettet, viser målinger som firmaet Data Intelligence har lavet for Danske Spil.

For deltagerne er det ikke ulovligt at gamble, men firmaerne bag mangler de rette spillelicenser for at have lov til at operere på det danske marked, og følger derfor ikke de danske regler. Myndighederne kan ikke gribe ind overfor gamblingen, fordi firmaerne er placeret i udlandet.

LÆS ARTIKELEU vil lægge netpoker i håndjern

Alene i uge to og tre i år modtog Skat klager over syv ulovlige bingoudbyderes reklamer på tv, og fem, der reklamerede i blade og aviser.

Og i februar kunne læsere af B.T. og Ekstra Bladet møde annoncer om ’Bettina’, ’Morten’ og ’Åse’, som spillede skrabespil på nettet og vandt penge til at klare gælden, købe lejlighed og fordoble månedslønnen.

»Der er helt klart tale om ulovlige reklamer, for de spil må slet ikke udbydes i Danmark. Men reklamerne har en effekt. Mennesker, der har haft et spilleproblem, bliver gjort opmærksom på, at det kunne lade sig gøre for nogen. Og for andre, som ikke har haft et spilleproblem, der kan det blive ansatsen til, at nå ja, der er nogen der vinder, det kunne jo også være mig«, siger Michael Jørsel.

LÆS ARTIKELSådan gør du, hvis dine nærmeste er bidt af onlinespil

De nyeste tal fra 2006 og 2008 viser, at 100.000 danskere har problemer med at styre deres spilletrang, og at 32.200 unge mellem 12 og 17 har en risikoadfærd - det vil sige at de bruger stort set alt hvad de kan skrabe sammen af penge til at spille.

I Center for Ludomani havde man i 2002 314 i behandling, og næsten ingen af dem spillede på nettet. Men i 2010 svarede næsten halvdelen af ludomanerne i behandling, at de var afhængige af netspil.

Den dag Bettina vandt
I annoncerne om Bettina, Morten og Åse benytter to typer bingosider sig af forskellige overtalelsesmetoder.

Bettina på 32 år og hendes mand vil gerne have et barn mere, men de har en gæld, så de har ikke råd. Men så spiller hun på www.megascratch.com og vinder efter bare 20 minutter de 150.000 kroner, som redder parrets økonomi.

Morten på 26 år drømmer om at flytte sammen med sin kæreste, og vinder penge til indskuddet på lejligheden.

Og Åse N. på 49 år bruger tiden i toget til og fra arbejde på at spille på www.balletbingo.com, og fortæller i annoncen, at hun har vundet 73.000 kroner. En anden mand i toget bruger spillet til at vinde penge til en ferie i Frankrig.

LÆS ARTIKELDanskere bliver afhængige af internettet

Michael Jørsel mener, at reklamerne er indrettet for at ramme bestemte grupper.

»Det har jo betydning at man kan se nogle reklamer for nogle mennesker, som man umiddelbart kan henføre sig selv til. For når det kan lade sig gøre for en helt almindelig Peter Nielsen, der bor i Vorupøre i Nordjylland, så kan det også lade sig gøre for mig, der bor i København. Og det er et opnåeligt beløb med 50.000 kroner – hvis de talte om millioner, så ville man sige hold kæft en bunke svindlere, men det passer meget godt på en udbetaling. Men man glemmer at fortælle, at når spil er en god forretning, så er det jo kun en god forretning for dem der udbyder dem«, siger Michael Jørsel.

LÆS ARTIKEL Pengemisbrugere lades i stikken

Det samme understreger professor i statistik og specialist i spilmatematik, Henrik Spliid fra DTU Informatik.

»Du får aldrig et overskud på det, det er aldrig sådan at spiller du tilstrækkelig meget, så tjener du penge. Man kan spille sin gæld væk hvis man er tilstrækkelig heldig. Men man kan også finde en million på gaden, hvis man er tilstrækkelig heldig. Det er på niveau«, siger Henrik Spliid.

Bonusser snyder spillerne
Når Danske Spil udbyder deres lovlige spil, er det ikke tilladt at reklamere med at man kan vinde til at indfri gæld eller løse andre lignende dagligdags problemer. Reglerne, som følger spillelicensen, understreger, at reklamerne skal vise, at spil er underholdning.

Andre regler skal sikre, at spillerne ikke fanges ind med bonusordninger og beløb, der skal lokke dem til at spille videre.

LÆS ARTIKELDrenge bliver lettest ramt af ludomani

Men de regler gælder ikke for megascratch.com og andre ulovlige spil, der har deres spilserver på Malta eller i andre lande, hvor spillereglerne er mindre strikte end i Danmark.

På de sider udlover spiludbyderne et første gratis spil for 50 kroner, som du skal tilmelde dig siden for at bruge. Når du først har gjort det, får du hver dag nye tilbud i din mailboks. For eksempel kan du indbetale 250 kroner, men få lov at spille for 500 kroner. Netop denne type bonusordninger med til at fange nye typer spillere ind, mener Michael Jørsel.

LÆS ARTIKELUnge bliver syge af netpoker

»Forestil dig at du sidder med din mand og leder efter en fancy madopskrift på nettet, og så dukker der en gambling portal op, der vil forære jer 500 dollar at spille for - gratis. Så opretter I en spilleprofil, spiller og vinder 250 dollar, men pludselig har I tabt det hele plus 150 dollars. Det er ikke særligt sjovt . Så I fortsætter for at vinde de der 150 dollar tilbage, og så bliver nogen ved længere end godt er, og pludselig har de tabt så meget, at de er nødt til at fortsætte fortæller de sig selv. Og det går altså rigtig, rigtig hurtigt derude på nettet«.

Ny lovgivning skal rydde op
Spillemyndighederne er på vej med en retssag mod medier, der har bragt de ulovlige annoncer. Samtidig skal ny lovgivning give udenlandske spiludbydere adgang til det danske spilmarked. Det vil gøre det lettere at holde styr på reklamerne, siger chefkonsulent hos Skat, Morten Rønde.

LÆS ARTIKELDin bankrådgiver kan også være ludoman

»Når udenlandske spiludbydere skal have spillelicens, skal de leve op til en række krav for at få lov til at levere spil. På den måde kan vi bedre styre dem«, siger Morten Rønde.

Den ny lovgivning skulle være trådt i kraft i januar, men blev udskudt på grund af en EU-sag. Nu håber myndighederne på, at den kan træde i kraft til sommer.

Michael Jørsel understreger, at også de almindelige lovlige reklamer er med til at få flere til at spille og dermed bringer flere ud i et overforbrug af spil.

»Jeg synes det er fint at spille og spiller også Lotto selv. Men man burde gøre det tydeligt, at chancen for at få syv rigtige i Lotto er ti gange mindre end din risiko for at blive knivmyrdet ved højlys dag. Chancen for at vinde er én til 8.347. 643«.

Annonce
Annoncer
Dine penge
27. maj. KL. 09.29
Avl. Konfirmationsgaverne kan vokse betydeligt med bankernes forholdsvis høje renter. - Foto: JOACHIM ADRIAN

Banker lokker konfirmander med høje renter

Med tilbud om op til 12,5 procent i rente prøver især de mindre banker at vinde nye, unge kunder - og måske få deres forældre med i købet.

Copenhagen marathon
25. maj. KL. 23.34
LØGNHALS. Løberen skal tage meldingerne fra sit ur med et gran salt. - Foto: DITTE VALENTE

GPS-ekspert: Så meget lyver dit løbe-ur

Løbere stoler ofte blindt på deres gps-ur. Dårlig ide, siger ekspert.

Penge & Bolig
25. maj. KL. 13.23

Rekordlavt: Nu kommer det 30-årige lån på 3 procent

Boligejere får nu for første gang mulighed for at belåne over 30 år til en fast rente på kun 3 procent.

Annoncer

Vi tjekker

Annoncer